2022’de kadın mücadelesine ilham veren kadınlar açıklandı

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, 2022 yılında dünyada ve Türkiye’de kadınlara ve kadın mücadelesine ilham veren kadınlara teşekkür sembolü olarak “SES Yılın Kadınları” ödüllerini verdi. 26 Ocak’ta Pera Müzesinde düzenlenen ödül töreni geniş bir katılımla gerçekleşti.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde, kadın hareketinin geniş katılımıyla belirlenen “SES Yılın Kadınları 2022” ödülleri 26 Ocak Perşembe akşamı Pera Müzesi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen törene yazar Ayşe Kulin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Hacer Foggo, Türkan Elçi, Mirgün Cabas, Yakın Ertürk, Fatmagül Berktay, Fuat Keyman, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, KAGİDER başkanı Emine Erdem, Binnaz Toprak ve Feride Acar’ın aralarında olduğu pek çok isim katıldı.

2022 yılında dünyadaki kadın hakları mücadelesinde veya cinsiyet eşitliği çabasında öncü, eşitlikçi ve feminist duruşuyla örnek olan, başarılarıyla kadınlara ilham veren veya sistematik baskılara direnerek dayanışmaya katkı sunan Türkiye ve dünyadan 19 kadın, halka açık oylama ile seçildi.

SES Yılın Kadınları 2022
2022’in SES getiren kadınları arasında, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, TİP Milletvekili Sera Kadıgil, Kadın İşçi Direnişçileri, Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın Girişimi, Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi, Beats by Girlz, Rejime Karşı Direnen İranlı Kadınlar, Taliban’a Karşı Direnen Afganistanlı Kadınlar, Ukraynalı Göçmen Kadınlar, Gezi’nin Kadın Tutukluları Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerdem, Şarkıcı Gülşen, Çevre Aktivisti Süheyla Doğan, LGBTİ Aileleri, SPOD Derneği, Boğaziçi Akademisyenleri, Süheyla Doğan, Voleybolcu Ebrar Karakurt, Savaş Karşıtı Rus Kadın Gazeteciler, Hazal Sipahi yer aldı.

Bu yıl ilki verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise 2022’de 20’nci yılını kutlayan Kadın Koalisyonu’na verildi.

“Direnişleriyle umut olan kadınlar”
Bu yıl ikinci defa düzenlenen ödül töreniyle ilgili SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç şunları söyledi: “Kadınlar için 2022 yılını özetleyen sözcükler ‘direniş’ ve ‘umut’tur. Kadınlar savaşlara karşı, kadına yönelik sistemli şiddet ve kadın cinayetlerine karşı, Afganistan ve İran başta olmak üzere gerici iktidarların baskılarına karşı direndiler. Ağaçlarını, ormanlarını, derelerini, yeşilliklerini korumak için direndiler. Özgür ve özerk üniversiteler için direndiler. Cinsel istismara, cinsel yönelime, LGBTİ+ bireylere karşı yapılan ayrımcılığa karşı direndiler. Düşük ücrete, mobbinge, sendika düşmanlığına karşı direndiler. Kadınlar cesaretleri, mücadele azimleri, başarıları, örnek dayanışmalarıyla memlekete ve dünyaya umut oldular. Bize bu yıl da direnişleriyle umut olan SES Yılın Kadınları’na minnet borçluyuz. SES Yılın Kadınları Ödülleri bu minnet borcunun bir göstergesidir” dedi.