4 milyon çocuğun eğitim hakkı risk altında

Yeni eğitim-öğretim yılı başlarken, 6 Şubat depremlerinin etkilediği bölgedeki 4 milyon çocuğun eğitim hakkı risk altında. Hayata Destek, afetin başından bu yana 22.000 çocuğa psikososyal destek ve eğitim desteği sundu ancak daha yapılacak çok iş var diyor.

Hayata Destek Derneği, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitimin durma noktasına geldiği afet bölgelerinde, psikososyal destek faaliyetleri de dâhil olmak üzere 22 bin çocuğun hayatına dokundu. Dernek, yaklaşık 1000 çocuğa ise eğitim desteği veriyor. Farklı yaş gruplarından çocuklar Hayata Destek Derneği’nin uzman ekibinden yardımcı ders ve sınavlara hazırlık için de eğitim desteği alıyor.

Afet ve mevcut sosyo-ekonomik yoksunluk, deprem bölgesinde çocukları pek çok riske açık hale getiriyor. Bu riskler arasında çocuk yaşta evlilikler ve çocuk işçiliğinin artışı başta geliyor. Sokakta çalışma, deprem bölgesinde hasarlı binalardan metal ve plastik toplayıcılığı, mevsimlik tarımda çalıştırılma gibi çocuk işçiliğinin en tehlikeli biçimleri artış gösteriyor. Hem mevcut koşullar, hem de deprem bölgesinde yeni başlayacak örgün eğitim sürecindeki belirsizlikler, çocukların okula gitme olasılıklarını azaltıyor.

Hayata Destek, depremden ağır hasar gören Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın yanı sıra, yine afet bölgesi olan ve deprem kaynaklı göçün de adreslerinden olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Adana illerinde, çocuklara yönelik eğitim programına devam ediyor. Dernek, deprem bölgesinde istihdam ettiği 9 öğretmen ve eğitim fakültelerinde okuyan gönüllü öğrencilerin katılımlarıyla çocuklara yönelik etüt programları düzenliyor. Ders veren gönüllüler Davranış Kuralları, Çocuk Güvenliği, Cinsel İstismar ve Sömürünün Önlenmesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği gibi konularda eğitimlerini tamamladıktan sonra göreve başlıyor.

Dernek, uzman kadrosuyla çocukların okul rutinine dönerken zorlanmaması ve öğrenme kayıplarını en aza indirmek için dersler düzenliyor. Tüm bu çalışmaların yanı sıra 7-17 yaş aralığı için de psikososyal destek etkinliklerine devam ediyor. Bu etkinliklerde sınavlara hazırlanan çocuklarla okula dair motivasyonu arttırıcı etkinlikler, stres ve kaygıyla başa çıkma konusunda oturumlar düzenlenirken; defter, kalem, kalemlik, çanta gibi temel okul malzemeleri de temin ediliyor.

Hayat Destek, toplum merkezlerinde, riskli olmadığı tespit edilmiş okullarda, depremin etkisinin daha fazla olduğu Hatay gibi illerde ise kırsal bölgelerdeki gayri resmi çadır alanlarında ve resmi geçici barınma alanlarında çocuklarla bir araya geliyor.