Alanında Uzman Bilim İnsanları İstanbul’da Buluştu

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) iş birliğiyle, 19-20 Ocak 2023 tarihlerinde, 3 yıldır devam eden COVID-19 pandemisi başta olmak üzere yeni salgınları değerlendirmek için bir toplantı düzenledi. Toplam 12 farklı ülkeden enfeksiyon konusunda dünyanın önde gelen 26 bilim insanının konuşmacı olduğu toplantı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Koç Üniversitesi Rektör Vekili ve Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı ve Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alphan Sennaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşen resepsiyonda disiplinlerarası ortak çalışmanın önemine vurgu yapıldı.

Uluslararası düzeyde etki değeri yüksek araştırmalara imza atan, dünyanın önde gelen bilim insanlarını Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya getiren “Yeni ve Yeniden Önem Kazanan Enfeksiyonlar” toplantısında, dünyada enfeksiyonlarla mücadele konusundaki son gelişmeler konuşuldu. Etkinliği düzenleyen kurumlar arasında yer alan Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (ESCMID), Salgın Yapan Enfeksiyonlar Görev Grubu (EITaF) Başkanı Eskild Petersen, literatürdeki çalışmaların günümüz dünyasına yaptığı katkılara işaret ederken, ESCMID Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Nicola Petrosillo, yapılacak yeni araştırmaların gelecek nesiller için taşıdığı öneme vurgu yaptı.
Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nin (KUISCID) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda salgınlara yol açan önemli hastalıklarla mücadelede geldiğimiz son durumlar ortaya konuldu. KUISCID Direktörü ve EITaF eş başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül İstanbul’da bir araya gelen misafirleri selamlarken, bu toplantıların ileride karşılaşılması muhtemel salgınlara daha iyi hazırlanılabilmesi açısından taşıdığı öneme dikkat çekti.
Bilimsel Gelişmelerin Nabzını Tutan Şehir
COVID-19 (SARS-CoV-2) gibi yeni ve Maymun Çiçeği, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Batı Nil Ateşi gibi günümüzde yeniden önem kazanan hastalıklara dair sunumlar ve hızla yayılan antibiyotik direncine dair yapılan güncel paylaşımlar, genç bilim insanları tarafından yüksek bir katılım ve ilgiyle izlendi.
Dünyanın farklı şehirlerinden 30’a yakın üniversite temsilcisinin ve bilim insanlarının 100’e yakın katılımcıyla temas ettiği toplantıda farklı disiplinlerden yeni ortaklıkların da tohumları atıldı. Üniversiteler araştırma ve geliştirme alanında birlikte çalışıp üretmenin yolları üzerinde dururken, COVID-19 pandemisi ve benzeri salgınlarda erken müdahalenin önemine ve salgınların erken tanı ve tedavisi için alınabilecek ortak önlemlere de değinildi. Bu çerçevede, Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi (KUISCID) gibi merkezlerin güvenilir araştırma alanları olarak sahip olduğu öneme ve gelecekte olası salgınlar açısından atılabilecek stratejik adımlara vurgu yapıldı.
Dünyanın önde gelen bilim insanlarının katıldığı toplantı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteğiyle gerçekleşti. Etkinliğin resepsiyonunda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Yeni enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olmalıyız. İnsanlık olarak bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmalıyız. Koordinasyon kurarak muhtemel salgınlarla mücadele etkinliğimizi artırmalıyız. Bu tüm insanlığın ortak gündemi. Hep birlikte bilimin ışığında yol alarak bu konuda geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. İki gün sürecek bu toplantının çok önemli sonuçlar vereceğinden hiç şüphem yok. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen bir liderin takipçileri olarak her zaman aklın ve bilimin doğrultusunda hareket etmeye, bilime ve bilim insanlarına destek vermeye devam edeceğiz.”