Anadolu Hayat Emeklilik “Tohum Kumbaram” Sosyal Sorumluluk Projesini Başlatıyor

Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Doğa ile bağlantısı zayıflayan çocuklara, daha iyi bir gelecek vizyonuyla tohum biriktirme alışkanlığı kazandırarak, çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan proje kapsamında ilk etapta 3 yılda 25 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.
Sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda adımlarını her geçen yıl hızlandıran Anadolu Hayat Emeklilik, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği iş birliğiyle önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Çocukların doğayla bağlarını güçlendirmeyi, doğaya uyumlu bir yaşam sürerken gündelik yaşamlarında tohum konusundaki farkındalıklarını artırıp yeni sorumluluklar kazanmalarını hedefleyen Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, “Tohum Kumbaram” projesinin detaylarını duyurdu.
Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren “Tohum Kumbaram” projesi, çocuklar ve ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Okullarda düzenlenecek “Tohum Kumbaram Atölyeleri” aracılığıyla çocukların, tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğunun farkına varmaları sağlanacak ve yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılacak.
“Tohum Kumbaram” Projesi ile farkındalık hareketi başlatıyoruz
Kuruldukları günden bu yana, bireylerin üretken oldukları dönemdeki hayat standartlarının sürekliliğini hedeflediklerini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay yaptığı konuşmada: “Hem ürünlerimiz hem de hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için sektöre öncülük etmekten gurur duyuyoruz. ‘Tohum Kumbaram’ da bu projelerimizin en yenisi. Atık miktarını azaltmak amacıyla ‘İleri Dönüşüm Hareketi’ adını verdiğimiz sosyal sorumluluk projemizi geçen sene hayata geçirmiştik. Kullanmadığımız eşyaları çöpe göndermek yerine biraz yaratıcılıkla farklı ürünlere dönüştürüp yeniden işlev kazandırdığımız ileri dönüşüm fikirlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Buradan yola çıkarak doğanın bize sunduğu ileri dönüşüm modelini örnek alıp topraktan geleni toprağa geri kazandırmak üzere ‘Tohum Kumbaram’ sosyal sorumluluk projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Tohumla çocuğu buluşturan yeni projemizi Buğday Derneği iş birliği ile gerçekleştiriyor, bir farkındalık hareketi başlatıyoruz. Bu proje ile, geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.
Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Faaliyet gösterdiğimiz bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün varoluş amacının bireylere daha iyi bir gelecek sunmak üzerine kurulduğu düşünüldüğünde sürdürülebilir gelecekten bahsetmemek mümkün değil. Daha iyi bir gelecek yaratma yolunda gerçekleştirdiğimiz örnek çalışmaların referansıyla bugün yeni bir adım daha atmanın heyecanı içindeyiz. Önümüzdeki dönemde de, her faaliyetimizde sürdürülebilirliği iş modelimizin merkezinde konumlandırarak insanı, çevreyi ve toplumsal faydayı odağa alan projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”
“Çocukların içine iyilik tohumları ekeceğiz”
Buğday Derneği’nin sağlıklı bir gelecek için 20 yıldır ortaya koyduğu dönüştürücü modellerin ve projelerin tecrübesiyle, ilk çocuk projelerini Anadolu Hayat Emeklilik ile birlikte hayata geçiriyor olmaktan ve bu sayede çocuklara ulaşabilmekten mutluluk duyduklarını açıklayan Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum ve çocuk yeryüzünde birbirine en çok benzeyen iki kıymetli varlık. Onların içlerinde barındırdıkları mucize potansiyeli ancak uygun şartlar sağlanırsa ortaya çıkabilir. Bizler ‘Tohum Kumbaram’ projesi ile çocukların tohumlar ile tanışmasına, onları fark etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle doğanın sahibi değil, parçası olduğunun farkında olmaları için çocukların içlerine iyilik tohumları ekeceğiz. Bugünün tohumlarına sahip çıktığımız projemizde, çocuklara dünyaya daha güzel ve iyi bakabilmenin yolunu göstermek için rehberlik edeceğiz” dedi.
Çocuklar ‘Tohum Kumbaram Atölyeleri’nde tohum topu yapmayı öğrenecek
2022-2023 eğitim öğretim yılında “Tohum Kumbaram Atölyeleri” ile başlayacak olan ‘Tohum Kumbaram’ Projesi kapsamında birinci ve ikinci sınıf öğrencileriyle atölyeler düzenlenecek. Evden getirecekleri cam kavanozların içine ilk tohumlar birlikte atılacak. Gündelik yaşam içinde yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını biriktirdikleri bu kavanozlardaki tohumları zamanı geldiğinde aileleri ya da öğretmenleriyle birlikte toprakla buluşturacaklar. Tohum topu yapma etkinliği ile zenginleşecek atölyelerde, çocuklarla yapılan tohum toplarına birer ağaç olabilme şansı verilirken, toprağın canlandırılması ile var olan ağaçlara ve doğaya da fayda sağlanacak. Proje kapsamında ayrıca fiziksel olarak ulaşılamayan okulların öğretmenlerine de online eğitim verilerek çok daha fazla çocuğa ulaşılacak.
25 bin çocuk tohumla tanışacak
‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla hayat bulan “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesinin birinci yılında 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca İstanbul’da 12 okulda düzenlenecek atölyeler ve 100 çevrimiçi öğretmen eğitimiyle 3.400 çocuğun tohum ve toprakla buluşması; ikinci ve üçüncü yıllarda ise her yıl 6.800 çocuğa ulaşılması planlanıyor. Projenin ikinci yılından itibaren İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir’den gelen atölye talepleri de eklenerek hem okul sayısı hem de çevrimiçi eğitimlerin artırılmasıyla ilk etapta, 3 yılın sonunda 25.000 bin çocuğa tohum eğitimi verilmesi hedefleniyor.

Anadolu Hayat Emeklilik Hakkında:
Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Halka açık ilk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik; hayat sigortaları, bireysel emeklilik ve otomatik katılım toplamında özel emeklilik şirketleri arasında en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. Bireysel emeklilik ile otomatik katılım kapsamında sayısı 2,3 milyonu aşan katılımcıya hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik, gönüllü BES katılımcı sayısında özel şirketler arasında lider konumda bulunuyor. Genel Müdürlüğü İstanbul’da bulunan şirketin; İstanbul’da 3, Ankara’da 2, Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Trabzon ve Diyarbakır’da birer olmak üzere toplam 12 Bölge Satış Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise şubesi bulunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik, 482’si satış ekibi olmak üzere 1.059 çalışanı, 317 özel acentesi ve 1.141 Türkiye İş Bankası ile 7 Türk Bankası şubesi ve 66 broker aracılığıyla hizmet sunuyor.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Hakkında:

12 Ağustos 2002 yılında kurulan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçlar uğruna çalışırken izlediği yöntemlerin başında örnekler oluşturmak, var olana destek olmak ve bilginin serbest dolaşımını sağlamak geliyor. Buğday Derneği, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması; geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi; yerleşimleri, üretim ve tüketimleri ile yaşamları doğayla uyum içinde olan insan topluluklarının varlıklarını sürdürmesine katkıda bulunulması, insan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması; bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yürütüyor.
Daha fazla bilgi için: www.bugday.org