Brambles Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi yayınladı

CHEP markasıyla 60 ülkede faaliyetlerini sürdüren küresel lojistik şirketi Brambles, 2025 yılına kadar ulaşmayı planladığı sürdürülebilirlik hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Küresel tedarik zinciri çözümleri sunan Brambles, yayınladığı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi ile 2023 yılında gerçekleştirilen Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) faaliyetleri ve ulaşılan hedefleri paylaştı. Rejeneratif tedarik zincirlerine öncülük etme misyonuyla oluşturulan yeni yol haritası sayesinde 2022 yılında sürdürülebilirlik alanında sağlanan ilerlemelerle şirketin 2025 hedeflerine doğru somut adımlar atıldı.
2023 Yılı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi ile Brambles’ın iddialı rejeneratif (yenileyici) tedarik zincirlerine öncülük etme vizyonu doğrultusunda kaydettiği önemli ilerlemeleri gözler önüne serildi. Şimdiye kadar elde edilmiş geniş kapsamlı başarılar, Brambles’ın sürdürülebilirlik alanındaki küresel lider konumunu ve döngüsel ekonomide geleceğe dönük sürdürülebilir ve dirençli tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik işbirliğinin gücünü ortaya koydu.
Brambles İcra Kurulu Başkanı Graham Chipchase, şirketin sürdürülebilirlik hedefleri konusundaki büyük adımlarını değerlendirdi. Chipchase, şunları belirtti: “Sürdürülebilirlik hedeflerimize yönelik attığımız dev adımlar, işimizin her alanında sergilediğimiz hedefe odaklılığın ve ortak kararlılığın birer göstergesidir. Brambles açısından sürdürülebilirlik alanındaki küresel liderliğimiz, hem büyük bir gurur kaynağı hem de dünyanın düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde tüm paydaşlarımız için değer üretmeyi sürdürmemizi sağlayan stratejik bir avantajdır.”
Brambles Baş Sürdürülebilirlik Görevlisi Juan Jose Freijo ise şirketin tedarik zincirlerindeki önemli rolünü vurguladı. Freijo, “Kendi etkimiz haricinde, Brambles’ın tedarik zincirlerindeki merkezi rolünün bizi değişime yön verme ve başkalarını da döngüsel sisteme dâhil etmeye yardımcı olma konusunda benzersiz bir konuma yerleştirdiğinin farkındayız. Dr. Freijo, “2023 yılında elde ettiğimiz başarılar, bu hedefe ulaşmada işbirliğinin önemini ortaya koyuyor ve rejeneratif tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik çağrımızın ağımızdaki pek çok CHEP müşterisi ve tedarikçisi ile sektördeki iş ortaklarımız tarafından benimsendiğini görmek bizim için son derece memnuniyet verici” diyerek sözlerini tamamladı.
“Olumlu gezegen” stratejisi kapsamında 3,85 milyon ağaç sürdürülebilir bir şekilde büyüyor
Orman koruma ve sürdürülebilirliği hedefleri doğrultusunda kereste plantasyonlarında sürdürülebilir uygulamaları hayata geçiren Brambles, fazladan 3,85 milyon ağacın sürdürülebilir şekilde büyümesini sağlıyor. Aynı zamanda geri kazanım ve yeniden üretim girişimleriyle yaklaşık 10 milyon adet palet tasarrufu sağlayarak, döngüsellik artırılırken, hammadde talebini azaltarak doğal sermayenin korunmasına katkıda bulunuldu. Sektördeki atık sorununu çözmeye yönelik olarak %100 tüketici sonrası plastikten üretilen yeni bir plastik platformunu piyasaya süren Brambles, geri dönüştürülmüş içerik içeren toplam 13 yeni nesil platformu da kullanıma sunarak olumlu atık hedeflerine büyük ilerleme kaydetti. B
Brambles’ta yönetim kadrolarının yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor
Brambles’ın sürdürülebilirlik yol haritasının önemli başlıklarından biri olan “Olumlu İşyeri” başlığı altında kapsayıcılık, işyerinde iyilik hali ve erişebilirlik çalışmalarının yanı sıra 2025 yılına kadar tüm yönetim kadrosunun en az yüzde 40’ının kadınlardan oluşması ve tesislerdeki kadın çalışan sayısının iki katına çıkarılması hedefi yer alıyordu. Bu doğrultuda yapılan çalışmaların somut bir göstergesi olarak şu anda Brambles’ın yönetici kadrolarının yüzde 45’ini kadın yöneticiler oluşturuyor.
Sürdürülebilirlikte tanınmış bir lider
Brambles, sürdürülebilirlik alanındaki üstün performansıyla önemli başarılar elde etmeye devam ediyor. Şirketin 2023 mali yılındaki Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) değerlendirmelerindeki yükselen konumu, sürdürülebilirlikte tanınmış bir lider olarak pozisyonunu daha da güçlendirdi. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde kendi sektör kategorisinde birinci olması, Corporate Knights Global 100 Endeksi’nde dünyanın en sürdürülebilir üçüncü şirketi olarak gösterilmesi, art arda dört Circulytics değerlendirmesinde A notunu koruması, ormanlar ve iklim konusundaki eylemleri nedeniyle CDP’den A listesi statüsü elde etmesi, 2016 yılından beri korumakta olduğu MSCI’nin en yüksek AAA notunu bu yıl da koruması, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne bu yıl ilk kez dâhil edilmesi, dört farklı bölgede ve 25 ülkede Global En İyi İşveren ödülü ve En İyi İşveren statüsü kazanması, sürdürülebilirlik hedeflerine olan bağlılığının bir yansımasıdır ve gelecekte de bu alandaki liderliğini sürdürmeye devam edeceğini göstermektedir.