Creality Robotel Derneğine 10 adet 3D yazıcı bağışladı

3 boyutlu (3D) yazıcı üretiminin yanı sıra, bu teknolojinin faydalarının insan yaşamına kattığı değerlerin artırılmasına öncülük eden Creality, deprem felaketi sonrası çalışmalarını hızlandıran Robotel Derneğine 10 adet 3D yazıcı bağışıyla destek oluyor. 3D yazıcılarla kişiye özel üretilmiş, temel kavrama hareketini yerine getirebilen Robotellerin üretilmesini ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırılmasını sağlayan Robotel Derneği, önceliklendirdiği depremzede çocukların ihtiyaçlarını karşılama gayesiyle iyilik üretme kapasitesini yüksek oranda artırmayı hedefliyor. Makine parkı Creality tarafından bağışlanan 3D yazıcılarla genişleyen Robotel Derneği, yeni gelişmeler hakkında bilgi paylaşımı ve istişare için 27 Mart tarihinde üretim atölyesinde bir Gönüllüler için 3D Baskı Atölyesi düzenlemeye hazırlanıyor.
3 boyutlu (3D) yazıcı üreticisi Creality, bu teknoloji kullanılarak kişiye özel üretilmiş Robotellerle bugüne dek 400’ün üzerinde çocuğun hayatına dokunan ve deprem felaketi sonrası ihtiyaçlara yanıt verebilmek için yüksek kapasite artışı hedefleyen Robotel Derneğine, 10 adet 3D yazıcı bağışında bulundu.
Başta çocuklar olmak üzere el ve parmak kaybı veya deformasyonu olan bireyler için kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3D yazıcılarla üretilmiş, kullanışlı Roboteller sağlayan Robotel Derneği, deprem felaketi sonrası toplamda 1.000’nin üzerinde öngörülen ihtiyaç sahibine, mümkün mertebe yüksek erişim seviyesi ile çözüm sunmayı hedefliyor.
Shenzen (Çin) merkezli (3D) yazıcı üreticisi Creality’nin 10 adet 3D yazıcı ile verdiği destek, Robotel Derneğinin hedeflerine ulaşması için çok önemli bir katkı oluşturuyor. 2014 yılından bu yana 3D yazıcı teknolojilerinin gelişimine yatırım yapan ve ürünleri Türkiye dahil dünyanın 100 ülkesinde kullanılan Creality, üretiminin yanı sıra, bu teknolojinin faydalarının insan yaşamına kattığı değerlerin artırılmasına öncülük üstleniyor.
Robotel Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Okumuş: “Geçen yılın 10 – 15 kat üzerinde Robotel yapmayı hedefliyoruz”
Derneğin 2022 yılında 120 Robotel ürettiğini söyleyen Robotel Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Okumuş, “Yola çıktığımız günden bugüne, 400’den fazla çocuğun hayatına, 1000’den fazla Robotel ile dokunduk ve bunun yanı sıra travma nedeniyle uzuv kaybına uğrayan kişilere de yardım eli uzattık. Robotel sayısı, vaka sayısından fazla çünkü çocuğun bedensel gelişimine göre yaklaşık her yıl yeni Robotel üretip kendisine ulaştırıyoruz. Geçtiğimiz yıl 120 Robotel ürettik. Yüreklerimizi yakan deprem felaketi sonrasında uzuv kaybına uğrayan çocukları önceliklendiriyoruz. Hazırlamış olduğumuz Afet Planı doğrultusunda sağlık kuruluşlarının yanı sıra kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla güç birliği kurmayı hedefliyoruz. 2023 yılında geçtiğimiz yılın 10, hatta 15 katı daha fazla Robotel yapabilmek için planlama çalışmaları yapıyoruz. Bu planların içerisinde 3D yazıcı parkımızın genişletilmesi çok önemli yer tutuyor. Bu alanda dünyanın en önemli üretici ve teknoloji geliştiricilerinden olan Creality’nin bizlere verdiği destek çok değerli. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Daha fazla üretim için makine parkımızı daha da geliştirmek amacıyla kurumsal iş birlikleri hedefiyle çalışmayı sürdürüyoruz” dedi.
Serdar Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplamda binden fazla olarak öngörülen ihtiyaç sahibine, kendi kapasitemizi çok yüksek oranda artırarak mümkün mertebe yüksek erişim seviyesi ile çözüm sunmayı amaçlıyoruz ve özel sektör kuruluşlarıyla da sponsorluk ve bağış, ekip ve ekipman, proje ve uygulama alanlarında iş birlikleri kurmayı öngörüyoruz.”
“4 Binin Üzerinde Gönüllümüz Var, Son 1 haftada Bine Yakın Tasarımcı Gönüllü Kazandık”
Robotel Derneğinin hedefleri doğrultusunda gönüllü ve destekçi ağını genişletmenin yanı sıra, tasarımcılarla yeni el modelleri geliştirme ve yapım tekniğiyle ilgili eğitimler düzenlemek gibi konularda da planlamalarını sürdürdüklerini söyleyen Serdar Okumuş, “İhtiyaç sahibinin ölçülerine göre model çıkarılmasının ardından üç boyutlu yazıcılar yardımıyla Robotel hazırlanıyor ve gönüllülerin, kurumsal ve bireysel bağışçıların desteği ile ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırılıyor. Derneğimiz vaka kabul, 3D modelleme, ölçeklendirme, baskı alma ve birleştirme, vaka takibi gibi süreçleri tamamen gönüllü yapılanması ile yöneten bir sistem kurmuş durumdadır ve dört binin üzerinde gönüllü ile hizmet veriyoruz. Son 1 haftada bine yakın tasarımcı gönüllü kazandık. Doktordan grafik tasarımcıya, ev kadınından üniversite öğrencisine, her sektörden gönüllümüz ve geniş bir kapsama alanımız var. Bunu açık kaynak paylaşım ve geliştirmenin gerekliliği olarak görüyoruz. Gönüllülerimiz İnternet üzerinde organize olup çalışılabiliyorlar; öte yandan gönüllülerin bir araya gelip buluşulabilmesini değerli bulduğumuz için il bazında gönüllü gruplarının oluşmasını teşvik ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde toplanan Ankara Gönüllüler grubumuz, toplantı notlarını diğer gruplarla paylaştı. 27 Mart Pazartesi günü saat 18:00’de, İstanbul’daki atölyemizde bir Gönüllüler için 3D yazıcı kullanım çalışması yapılacak” şeklinde konuştu.
3D baskı atölyesine katılmak isteyenler linkte yer alan formu doldurabilir: https://forms.gle/zzmKjNerH2vLZDbu9
Robotel Derneği Gönüllüsü olmak isteyenler, linkte yer alan formu doldurarak gönüllü ekibine katılabilir: https://robotel.org/gonullu-formu/
“Sahadaki Asıl İşimiz, Açık Yaraların Kapanmasıyla Başlayacak”
Robotel Derneğinin depremden etkilenen bölgelerde ihtiyaç belirlemek amacıyla sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve doktorlarla temaslar gerçekleştirdiğini belirten Serdar Okumuş, “Roboteller, temel kavrama işlemi yapan hareketli aparatlar. Bunları kullanmak için başvuranın bilek ve/veya dirsek eklemi olması gerekiyor. Öte yandan, Robotellerin ve aslında tüm ortez protez desteklerinin kullanıcılara yapılabilmesi için tüm tıbbi müdahalelerin tamamlanması ve yaraların iyileşmesi gerekli. Yaralar kapanmadan sahada ölçü almamız ve deneme yapmamız mümkün değil. Sahadaki asıl işimiz, açık yaraların kapanmasıyla başlayacak ve bunun için 3 ay gibi bir süre gerekiyor. Bu dönemde, vakalarımıza en iyi şekilde hizmeti ulaştırmaya hazır olmak amacıyla kapasitemizi artırıp, tespit çalışmaları yaparak değerlendiriyoruz. Etki alanımızı geliştirmek için kurumsal sponsorlarla görüşmelerimiz de sürüyor. Ayrıca sahaya çıktığımızda irtibata geçtiğimiz depremzede vatandaşlarımıza bir nebze de olsa destek olacağımızı ifade etmenin mevcut sosyo-psikolojik duruma faydalı olacağını da umuyoruz” dedi.
Serdar Okumuş, Robotel Derneğinin deprem felaketi sonrası aldığı konum kapsamında, kendi uzmanlığı olan el ve kol aparatlarına ek olarak omuzdan çalışan mekanizmalar gibi diğer mekanik modellere, yetişkin modellerine ve ortez protez ek aparatlarına da destek verme kararında olduğunu da sözlerine ekledi. Ortez ve protezlerde alt uzuvları (ayak, bacak gibi) sadece 3 boyutlu yazıcı ile yapmak mümkün olmadığı için, dernek bu durumlarda medikal ekiplere destek olarak çalışmayı öngörüyor.
Robotel Derneği, başta çocuklar olmak üzere el ve parmak kaybı veya deformasyonu olan bireyler için kişiye özel ölçü ve niteliklerde üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş, kullanışlı mekanik Roboteller sağlıyor. Temel kavrama hareketini yerine getirmesiyle özellikle gelişim çağındaki çocukların hayatlarını kolaylaştıran Roboteller, çocukların tuttukları takımların ya da beğendikleri süper kahramanların renkleri gibi eğlenceli tasarımlarla özgüven desteği ve sosyalleşme imkanı da sunuyor. Robotel Derneği üretimi mekanik eller, 3D yazıcılarda düşük maliyetle üretildiği için, çocuğun gelişimine uygun olarak gereğinde yenilenebiliyor.
Uzuv kaybı ve/veya doğuştan uzuv eksikliği, bireyin postür açısından ve sağ sol beyin fonksiyonları açısından olduğu kadar, sosyal açıdan ve psikolojik açıdan gelişimini de negatif yönde etkileyebiliyor. Mevcut protezler, maliyetlerinin gelir seviyesi orta ve düşük olan ailelerin karşılama gücünün çok üzerinde olmasının yanı sıra, bedensel gelişimini tamamlamamış bireylerin kullanımı için çok uygun nitelikte değil, zira bireyin bedensel gelişimiyle birlikte sık sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle de dünya genelinde çoğu çocuk, gelişimini tamamlayana kadar protezden yoksun kalabiliyor. Roboteller, özellikle çocuklara erişilebilir bir çözüm sunuyor ve çocuklar, basit günlük ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılayabilen, sosyalleşebilen bireyler olarak büyüyebiliyor.