Dünya deniz ürünleri pazarında yeni bir dönem başlıyor

Türkiye’nin 1 numaralı tercihi Dardanel’in Yunanistan’ın köklü deniz ürünleri markası Kallimanis’i satın alma süreci resmi olarak tamamlandı. Sektöründeki uzmanlığı ve bilgi birikimini Kallimanis’in 65 yıllık tecrübesiyle birleştiren Dardanel, bu satın alma ile yeni ihracat pazarlarına açılmak için önemli bir adım attı.

Dardanel, Türkiye’den dünyaya açılan global bir balık ve deniz ürünleri markası olma hedefiyle yatırımlarına devam ediyor. Bu vizyonla, Yunan deniz ürünleri üreticisi Kallimanis’i resmen devralan Dardanel, ihracatta büyüme planlarına hız verdi.
Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Kallimanis’le güçlerine güç katacaklarını söyledi: “Dardanel olarak, yurt dışında büyüme hedeflerimiz doğrultusunda, Kallimanis ile önemli bir güç birliği yaptık. Yaklaşık 40 yıllık geçmişinde Dardanel’e ilham veren birçok değeri temsil eden Kallimanis’e büyük saygı duyuyoruz. Kallimanis ile geleceği planlarken, aynı dili konuştuğumuzu fark ettik ve güçlerimizi birleştirmeye karar verdik. Bu anlaşmanın, uluslararası deniz ürünleri pazarında yeni bir çağ açacağına eminim.”
DERİN UZMANLIK, YÜKSEK KALİTE VE YENİLİKÇİLİK
Yunanistan’da geçmiş yıllarda %28’lik pazar payına ulaşmış olan sektör lideri Kallimanis, aynı zamanda büyük bir ihracat potansiyeline sahip. Kallimanis gibi güçlü bir markaya yatırım yaparak büyümeye devam eden Dardanel; Yunanistan ve Avrupa başta olmak üzere, yeni pazarlarla ihracat coğrafyasını genişletmeyi ve dünyanın önde gelen balık ve deniz ürünleri markalarından biri olmayı hedefliyor.
Derin bir uzmanlık, yüksek kalite ve deniz ürünlerinde yenilik tutkusunu temsil eden Dardanel ve Kallimanis’in sektörlerindeki toplam tecrübeleri 100 yılı aşıyor. Bu iki köklü şirketin güç birliği, aynı zamanda iki ülke arasındaki ekonomik bağları da kuvvetlendirecek. Kallimanis’in Yunanistan’ın Aigio şehrinde bulunan modern üretim tesisleri tam kapasite şekilde çalışacak, markanın kendi ülkesindeki faaliyetlerine de hız kazandırılacak.

DARDANEL HAKKINDA
Türkiye’yi konserve ton balığıyla tanıştıran ilk marka olan Dardanel, 1984 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Çanakkale ve İstanbul’daki fabrikalarında ürettiği ton balığı, deniz ürünleri ve sandviçleriyle kendi sektörünün lideri olmayı sürdüren şirket, 3000 kişinin üzerinde istihdamıyla yeni yatırımlarına devam ediyor. 2022 Brand Finance Turkey 100 ve Fortune 500 Türkiye listelerinde yer alan Dardanel, 25 ülkeye yaptığı ihracat ile Türkiye’nin gıda ihracatında da en hızlı büyüyen şirketlerinden biri konumunda.

KALLİMANİS HAKKINDA
Dondurulmuş balık ve deniz ürünleri sektöründe 65 yıllık bir tecrübeye sahip olan Kallimanis, inovasyon ve yüksek kaliteye odaklanmış bir marka. Yunanistan’da dondurulmuş balık kategorisinde lider durumda bulunan şirket, Yunanistan’ın Aigio şehrindeki tesislerinde üretim yapıyor. Doğal ve panelenmiş balıklardan balık ve deniz ürünleri içeren hazır yemeklere kadar geniş bir ürün çeşitliliği sunan Kallimanis, hem iç pazarda faaliyet gösteriyor hem de Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerine ihracat yapıyor. Şirket, kısa süre önce Dardanel Şirketler Grubu tarafından satın alındı.