Fortinet, SOC ekiplerini siber tehditleri önleme ve savunma konusunda daha fazla desteklemek için hizmet ve eğitimlerini artırıyor

Çok yönlü yaklaşım, Fortinet’in siber güvenlik becerileri açığını ortadan kaldırmaya yönelik küresel taahhütlerinin gerçekleşmesini hızlandıracak.

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet®, kurumların siber dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olmak ve yetenek açığı nedeniyle zorlanan eksik kadrolu ekipleri desteklemek için tasarlanan yeni güvenlik operasyon merkezi (SOC) artırma hizmetlerini duyurdu. Buna ek olarak, Fortinet’in siber beceri açığını kapatmaya yönelik liderlik çabalarının bir parçası olan Fortinet Eğitim Enstitüsü, sektörde tanınan eğitim ve sertifikalarına erişimi daha da artırmak için programlarına yeni girişimler ekledi.

Yeni ve geliştirilmiş SOC takviye hizmetleri, eksik kadrolu güvenlik operasyonları ekipleri için anında destek sağlıyor
Kurumların bu engelleri aşmasına yardımcı olmayı taahhüt eden Fortinet’in yeni ve geliştirilmiş hizmetleri, SOC ekiplerinin kurumlarının siber riskini azaltmasına yardımcı olurken, daha yüksek öncelikli projelere odaklanmak için zaman kazanmalarını sağlıyor. Bu güncellemeler şunları içeriyor:

SOC-as-a-Service (SOCaaS: Hizmet olarak güvenlik operasyon merkezi): Fortinet, FortiGuard siber güvenlik uzmanlarını Fortinet’in gelişmiş SOC teknolojisi ile harmanlayan SOCaaS hizmetini, ek kullanım durumlarına daha fazla yapay zeka (AI) ve öğrenen makine (ML) yetenekleri ekleyerek genişletti. Bu güncellemeler, müşterilerin eyleme geçirilebilir istihbaratı daha hızlı görüntüleyebileceği ve çözümü hızlandıracağı güvenlik uyarılarını tek bir bulut tabanlı gösterge tablosunda toplama yeteneğini geliştiriyor ve güvenlik operasyon ekiplerinin izleme ve tespit işlemlerini Fortinet güvenlik uzmanlarına devretmesini sağlıyor. Bu yaklaşımla Fortinet, uyarı izlemeyi hızlandırıyor, güvenlik olaylarını hızla gündeme getiriyor ve müşteriler için yanlış pozitif uyarıları azaltıyor.
Salgın Tespit Hizmeti: Müşterilerin kullanımına sunulan yeni bir salgın tespit hizmeti, aboneleri e-posta yoluyla ve önemli ürün kullanıcı arayüzlerinde otomatik olarak, geniş çaplı sonuçlara yol açma potansiyeli olan önemli siber güvenlik olaylarına karşı uyarıyor. Bu uyarılar, bir saldırının zaman çizelgesi ve hangi spesifik teknolojinin etkilendiği gibi güvenlik olayları hakkında kritik bilgiler içeriyor. Buna ek olarak uyarılar, kurumlara günlüklere karşı çalıştırıp saldırıların potansiyel etkisini belirleyeceği özel tehdit avcılığının yanısıra gelecekte daha iyi koruma için güvenlik duruşlarını iyileştirmeye yönelik öneriler de sağlıyor.
Olay müdahale ve hızlı karşılık (IR&R) hizmetleri: Fortinet kısa süre önce Olay Müdahale hizmetine siber güvenlik hızlı karşılık hizmetlerini ekledi ve satın alma modelini önlemeye öncelik verecek şekilde değiştirdi. Olay Müdahale ve Hızlı Karşılık Hizmetleri’nin bir parçası olan risk değerlendirmeleri, taktik geliştirme ve masa başı tatbikatları gibi proaktif önleme odaklı bir hizmet paketi sunarak, kurumların siber hazırlıklarını ve SOC etkinliğini güçlendirebiliyor. Ayrıca kurumlar siber riski azaltırken, bir siber saldırı durumunda durumu hızlı kontrol altına alma ve düzeltmeye yardımcı olmak için FortiGuard uzmanlarından oluşan bir ekibe erişebiliyorlar. Fortinet, dünya çapında bu hizmetlere yönelik artan talebe yanıt olarak, daha fazla işletmenin bu hizmetlere erişebilmesini sağlamak için IR&R ve SOC otomasyon yeteneklerine adanmış personel sayısını da artırıyor.

Fortinet Eğitim Enstitüsü aracılığıyla siber beceriler gelişiyor
Yeni ve geliştirilmiş SOC güçlendirme hizmetleri, zor durumdaki ekiplere anında rahatlama sağlarken, durmaksızın değişen tehdit ortamına ayak uydurmak için sürekli öğrenmeye ve siber becerileri geliştirmeye yapılan uzun vadeli bir yatırım da aynı derecede kritik önem taşıyor. Fortinet’in beceri açığını ortadan kaldırmaya yönelik uzun süredir devam eden taahhüdünün bir parçası olan Fortinet Eğitim Enstitüsü, önemli siber güvenlik alanlarında bilgilerini ilerletmek ve geliştirmek isteyen güvenlik profesyonellerine ödüllü, çok seviyeli eğitim ve sertifikalar sunuyor. Bu programlar aynı zamanda kadınlar, yaşlılar, öğrenciler ve yetersiz hizmet alan nüfuslara eğitim fırsatları sağlamaya odaklanarak geleceğin siber iş gücünü oluşturmaya yardımcı olmak için yeni yetenek havuzlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı oluyor. Programlar arasında yakın zamanda yapılan bazı güncellemeler şunlar:

İleri teknik eğitime erişim artıyor: Fortinet, NSE seviye 8 uygulamalı sınavını her yerdeki BT ve güvenlik uzmanları için daha erişilebilir hale getirdi. Sınavın hem yazılı hem de uygulamalı bölümleri artık çevrimiçi, gözetmenli bir formatta sunuluyor ve Ağ Güvenliği Uzmanı (NSE) Sertifikasyon programının en yüksek ve en seçkin seviyesini dünyanın dört bir yanındaki güvenlik profesyonelleri için daha erişilebilir hale getiriyor.
Siber güvenlik alanında kadın profesyonellerin ilerlemesine destek: Fortinet ve Women in Cybersecurity (WiCyS) eğitim kampının ilk kadın grubu, 100 WiCyS üyesine Fortinet’in NSE seviye 4 eğitimine ve laboratuvarlarına ücretsiz erişim, teknik mentorlar, sınav kuponları ve daha fazlasını sunan programı tamamladı. Fortinet ayrıca program katılımcılarından beşini, siber liderlere ve işverenlere erişebilecekleri 16-18 Mart’taki yıllık WiCyS Konferansı’na katılmaları için bursla ödüllendirdi.
Gençlerde Siber Güvenlik Becerilerini Geliştirmek: Geleceğin siber iş gücünü daha da geliştirmek isteyen Fortinet, ortaokuldan üniversiteye kadar çeşitli akademik seviyelerdeki öğrenciler için çeşitli siber güvenlik tabanlı yarışmalara sponsorluk yapıyor. MITRE Engenuity’nin 12 haftalık Embedded Capture the Flag (eCTF) yarışmasının platin sponsoru ve Carnegie Mellon Capture the Flag yarışmasının kategori sponsoru olmak da buna dahil.

Fortinet Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CMO’su John Maddison, “Fortinet,sayıca yetersiz olan ve siber güvenlik becerileri eksikliğinden etkilenen ekipleri desteklemek için tüm SOC hizmetlerine öğrenen makineler odaklı otomasyon ekliyor. Ancak teknoloji tek başına bu sorunu çözmez, bu nedenle siber güvenlik becerileri açığını kapatmak için sektör lideri bir eğitim enstitüsüne yatırım yaparken, anında destek sağlamak için insan tabanlı SOC artırma hizmetleri sunmaya da kararlıyız. Bu teknoloji, hizmet ve eğitim kombinasyonu, SOC profesyonellerinin kurumlarını tespitten olay kurtarmaya kadar daha iyi korumalarını sağlıyor.”