Gelecek İçin Finans Programı 12-16 yaş arasındaki gençleri bekliyor

Genç Başarı Eğitim Vakfı ve HSBC Türkiye ortaklığı ile hayata geçirilen “Gelecek İçin Finans Programı” başlıyor. Halihazırda 16 farklı ülkede uygulanan ve Türkiye geneli 50’yi aşkın ortaokul ve lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleşecek olan program, 12-16 yaş arasındaki gençlerin finansal bilgi ve becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Girişimci yapıya sahip gençlerin ve çocukların yetişmesi amacıyla farklı yaş grupları için eğitici ve deneyim odaklı programlar tasarlayan Genç Başarı Eğitim Vakfı, HSBC Türkiye ortaklığı ile “Gelecek İçin Finans Programı”nın 2’nci dönemini başlatıyor.

Finansal beceri ve yetkinliklerini geliştirmek isteyen 12-16 yaş aralığındaki gençlerin ihtiyaç duyacakları pratik bilgileri sağlamak için tasarlanan projede, Türkiye genelinden 500’ü aşkın ortaokul ve lise öğrencisi yer alacak. Birbirleriyle yakından ilişkili olan dört farklı oturumdan oluşan “Gelecek İçin Finans Programı”, finansal yetkinlik, girişimcilik, sunum becerileri ve istihdama ilişkin yeteneklerin geliştirilmesini hedefliyor.

Proje kapsamında para ve risk yönetimi, finansal okuryazarlık gibi başlıklar altında eğitim görecek olan öğrencilere öğrendiklerini gerçek zamanlı olarak uygulama fırsatı da sağlanacak. Finansal beceriye sahip olan katılımcıların karakter özelliklerini de geliştirme konusunda teşvik edici olan program sonrasında gençler, HSBC Türkiye mentorları desteğiyle ulusal inovasyon kampı ve Worldcup’ta mücadele edecek. Finale kalan takım ise Türkiye’yi temsil etme fırsatı yakalayacak.

Girişimci zihin yapısına sahip gençler yetiştirmenin önemini her fırsatta vurgulayan Genç Başarı Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Çelik Gören projeye dair “12-16 yaş aralığındaki gençlerimize finansal okuryazarlık farkındalığını girişimcilik becerileriyle birlikte kazandırmayı amaç edinen bu proje ile gençlerimiz deneyimleyerek ve eğlenerek öğrenmenin keyfine varacaklar” ifadelerini kullandı.

“Gençler için keyifli bir eğitim ve proje tasarladık”
Girişimcilik ruhunun erken yaşta aşılanmasının önemine dikkat çeken HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, ”Gençler için hayal gücü ve yetkinliklerinin sınırlarını zorlayacakları, kendileriyle yarışacakları ve birbirlerini geliştirecekleri keyifli bir eğitim ve proje tasarladık. Genç girişimcilerimiz verilecek eğitimle yetkinliklerini geliştirirken, diğer yandan farklı projeleriyle sorumluluk alarak öğrendiklerini hayata geçirecekler. Ayrıca ulusal kampta finale kalan ekip ülkemizi uluslararası yarışmada temsil edecek. Bu deneyim projeye katılan tüm öğrencilerimizin üniversite ve kariyerlerine de olumlu yansıyacak. Genç katılımcılarımızı ve projelerini heyecanla bekliyoruz. Gençlerimizin önünü açacak farklı projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

Proje kapsamında Finquest aplikasyonu hazırlandı
Proje kapsamında Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık uygulaması olan Finquest aplikasyonu da tüm platformlarda yerini aldı. Finquest uygulaması gençlerin eğlenerek öğrenmeleri için tasarlandı ve tamamen ücretsiz sunuluyor. Oyuncular oyun içi karakterleri yöneterek, farklı yaşam senaryoları üzerinden finansal kararlar alarak finansal yetkinliklerini geliştiriyorlar. Genç Başarı Eğitim Vakfı, Türkiye’de finansal okuryazarlık konusunda bilinçlendirme çalışmalarına önemli katkı sunmanın yanı sıra interaktif ve yenilikçi uygulamalar ile gençlerin buluşmasını da sağlıyor. Oyunu uygulamak isteyen öğretmenler veya veliler ya da oynamak isteyen öğrenciler https://finquest.jaworldwide.org/ adresinden uygulamaya kaydolabilirler.