Genç nesillerin sağlık bilinci “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi ile artıyor

Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) iş birliğiyle genç nesillerin sağlık bilincinin artırılmasını sağlamak üzere Kasım 2020’de hayata geçen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi devam ediyor. İkinci dönemi (2021-2022) tamamlanan projenin sonuçlarının değerlendirildiği final anketine göre, projeye katılan öğrenci ve velilerin sağlık bilinçlerinin arttığı görülüyor.

Öğrencilerin ve ailelerinin sağlık konusunda bilinçlenmesini sağlayarak onların çevrelerinde yaratacakları olumlu etkinin, toplumda da büyük değişimlere ışık tutması hedefiyle Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından hayata geçirilen “Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin ikinci dönemi tamamlandı. Projenin ikinci dönemi kapsamında Adana ve Ankara’daki 4 devlet okulunda 7. sınıf öğrenimlerine devam eden 565 öğrenci ve bu öğrencilerin velilerinden oluşan 248 kişiye, 10 akademisyenin katılımıyla 5 farklı alanda 10 eğitim verildi. Böylece iki senedir devam eden proje boyunca toplamda 1.159 öğrenci ve 435 veliye ulaşılarak 23 farklı konuda verilen eğitimler ile hem gençlerin hem de ailelerinin sağlık konusundaki farkındalıklarının artmasına katkı sağlandı.
“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesinin ikinci döneminde de sağlanan sosyal etkinin ölçülmesi adına dönem sonunda değerlendirme anketi uygulandı. Anket sonuçları, projenin birinci döneminde olduğu gibi öğrenci ve velilerin sağlık bilincinin arttığını gösterdi.

İkinci dönem anket sonuçlarına göre fiziksel ve ruhsal sağlık arasında bağlantı olduğunu düşünen öğrencilerin oranı yüzde 69’dan yüzde 78’e yükselirken, çevresel sağlığın fiziksel ve ruhsal sağlığa etkisi olduğunu söyleyen öğrenci sayısı ise yüzde 15 arttı.
Eğitimler öncesinde sağlıklı olmayı “hasta olmamak” olarak tanımlayan öğrencilerin oranı yüzde 14 iken eğitimler sonrasında spor, dengeli beslenme, düzenli beslenme olarak tanımlayanların oranı yüzde 23’e yükseldi.
Öğrencilerin yüzde 93’ünün hastalıklara karşı alınacak önlemler konusunda bilgi sahibi olduğu tespit edildi.
Öğrencilerin sporu yaşamlarına dahil etme istekleri yüzde 67’den yüzde 77’ye yükseldi.
Eğitimlerden önce yüzde 68 olan psikolojik sağlık bilinç düzeyinin eğitimlerle yüzde 72’ye yükseldiği gözlemlendi.
Öğrencilerin kaygı kontrolü konusundaki bilgi düzeyleri ise eğitimlerin sonunda yüzde 49’dan yüzde 62’ye yükseldi.
Öğrencilerin çevreyi koruma bilinçleri yüzde 75’ten yüzde 83’e çıktı.
Veriler, velilerin yüzde 88’inin sağlığın fiziksel, ruhsal ve bedensel olarak bir bütün olduğunun farkında olduğunu ve sağlığa zararlı gıdalar hakkında bilgilerinin yüzde 48’den yüzde 59’a yükseldiğini gösterdi.
Velilerin yüzde 97’sinin spor konusunda çocuklarını desteklediği belirlenirken, internette geçirilen sürenin çocuklara yönelik ruhsal etkileri konusundaki bilgi düzeylerinin ise yüzde 87’den yüzde 93’e yükseldiği ifade edildi.

Eğitimler ilham verici sohbetlerle zenginleştirildi
“Eğitimle Sağlıklı Gelecek” projesi kapsamında dönem içerisinde verilen eğitimlerin yanı sıra başarılı sporcularla ilham veren sohbetler de gerçekleştirildi. Milli Tenisçi Çağla Büyükakçay ve Milli Okçu Mete Gazoz, öğrencilere spor alışkanlığı kazandırmak üzere kariyer yolculuklarını ve zorlu dönemlerde nasıl motive olduklarını anlattılar.
Projenin ikinci döneminin sona ermesi ile birlikte, yaz döneminde de öğrencilerin gelişimine katkıda bulunulmaya devam edildi. Proje dahilinde eğitimlere en fazla katılım gösteren 15 öğrenci, TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü tarafından düzenlenen yaz kampına gönderilerek, dört gün süren kamp boyunca farklı spor branşlarında eğitimler aldı.

“Sağlığa giden yolun doğru bilgiyi gelecek nesillere aktarmaktan geçtiğini çok iyi biliyoruz”
Eğitimle Sağlıklı Gelecek projesinin ikinci dönemi ve proje ile elde edilen başarıları değerlendiren Roche Türkiye İletişim Lideri Bahar Süral “Roche Türkiye olarak gerçek bir toplumsal fayda yaratmak için paydaşların bir araya gelerek birlikte çalışmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, genç nesillerin sağlık bilincinin artırılması adına Türkiye Eğitim Derneği ile el ele vererek hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projemizin ikinci dönemini başarıyla tamamladık. Bu yeni dönemde de öğrencilerin toplumsal, fiziksel, ruhsal ve çevresel sağlık bilincini artırmayı hedefledik. Bu hedef, Roche Türkiye olarak, büyük bir önem atfettiğimiz ‘insanların yaşamlarını iyileştirme’ misyonumuzun önemli bir parçası. Gelecek nesillerin, sağlıklı yaşamın gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olmasının ve beslenmeden spora, internet kullanımından ruh sağlığına geniş bir alanda farkındalıklarının artmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda yarattığımız sosyal etkiyi artırmak ve sağlık bilincinin yaygınlaşmasını sürdürmek adına projemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Gençliğin nitelikli gelişimine odaklı kurumlar olarak onları desteklemeye devam edeceğiz”
Türk Eğitim Derneği Sivil Toplum Faaliyetleri Genel Müdür Yardımcısı Aysun Hartevioğlu ise projeyle ilgili şunları söyledi: “Biz, 2023 yılında 95. yaşını kutlayacak, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’i kuran kadrolar olan, Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk ve en önemli sivil toplum kuruluşuyuz ve bununla gurur duyuyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne elli bine yaklaşan bursiyerimiz ile toplumun dinamiklerini, eksik kalan yönlerini analiz ederek bu alanlarda çalışmalar yürütüyoruz.

Sivil toplum, kendi imkanları ile elini taşın altına koyarken özel sektörün desteğine ihtiyaç duyar. Biz de bu kapsamda, Roche Türkiye ile bir araya geldik ve 2020 yılında başlayan salgın sürecinde kabuklarımıza çekilmeden, ‘Eğitimle Sağlıklı Gelecek’ projesini hayata geçirdik. Bünyemizdeki nitelikli uzmanlarımız çevrimiçi olarak öğrencilere ve ailelere ulaştı. Hedef kitlemiz, öncelikle öğrenciler ve onların arasında da dezavantajlı gruplardı. Bedensel sağlık temelinde ruhsal sağlığa da odaklandık. Bunun yanı sıra ‘Sıfır Atık’ ve ‘İklim Kriziyle Bireysel Mücadele Yöntemleri’ eğitimlerini DenizTemiz TURMEPA Derneği ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ile gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz sonuçlar bizim adımıza gurur verici oldu. Şimdi, daha iyisini yapmak için kolları tekrar sıvıyoruz. Genç neslin nitelikli gelişimine katkı sağlamak amacıyla Roche Türkiye ve Türk Eğitim Derneği olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Türk Eğitim Derneği Hakkında
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; üniversitesi, 40 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir. 

Roche Hakkında
1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır.

Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir.

Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur.

Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için www.roche.com’u ziyaret ediniz.

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.
MC-TR-01067