Gizem Akgülgil çevirisi ve İnkılâp Kitabevi imzasıyla “Visual Methodologies” okurla buluşuyor.

Gillian Rose’un çağdaş dünyada görsel analizin önemini ve etkisini araştıran çığır açıcı çalışması; “Görsel Metodoloji” kitabı, okuyuculara günümüz dijital çağında görsel kültürün anlamını düşündürücü bir incelemeyle aktarıyor.
İmgeler, medya ve toplum arasındaki dinamik ilişkiyi ustaca analiz eden Gillian Rose, “Görsel Metodoloji” kitabıyla akademik araştırmalarda, kültürel çalışmalarda ve sosyal bilimlerde görsel yöntemlerin giderek artan önemine vurgu yapıyor. Etkileyici bir üslup ve örneklerle okuyucuyu sayfalara hapseden Rose, görsel verileri yorumlama ve anlama konusunda da pratik yaklaşımları gösteriyor.
“Görsel Metodoloji” kitabı, İnkılâp Kitabevi etiketiyle dijital dünyanın görsel analizini çeşitli teorik çerçevelerle okura anlatıyor.

Arka Kapak
Keşfetmek istediğiniz, ancak araştırmanıza nasıl başlayacağınızı veya hangi yöntemleri seçeceğinizi bilmediğiniz bazı heyecan verici resimler mi buldunuz? Görsel kültürün bir yönü hakkında cevaplamak istediğiniz bir sorunuz mu var?
Hangi düzeyde deneyime sahip olursanız olun, bu klasik metin size bir görsel yöntemler araştırma projesini tamamlamak, her adımın arkasındaki mantığı anlamak ve görsel görüntüleri yorumlamamızı şekillendiren bağlamlar ve güç ilişkileriyle meşgul olmak için ihtiyaç duyduğunuz temel becerileri sağlayacaktır.
Kitap adım adım net bir yaklaşımla şunları içerir:
• Yöntemlerin pratikte ve farklı görsel materyallerle nasıl çalıştığını göstermek için her yöntem
bölümündeki anahtar örnekler
• Yöntemlerin belirli bölümlerinde becerilerinizi uygulamanıza ve yöntemin bazı karmaşıklıklarını anlamanıza yardımcı olan ‘Odaklanma’ ve ‘Tartışma’ özellikleri
• Kitap boyunca entegre edilmiş, Instagram ve TikTok gibi dijital görsel medyayı kullanarak araştırma yapma konusunda rehberlik
Bu çok satan kritik kılavuz, sosyal bilimler ve beşeri bilimler genelinde lisans öğrencileri, mezunlar, araştırmacılar ve akademisyenler için görsel yöntem projeleri için mükemmel bir arkadaştır.

İnkılâp Kitabevi, Gillian Rose, Görsel Metodoloji, 504 sayfa, İstanbul, 2023.

Künye
Çevirmen: Gizem Akgülgil
Yayın Direktörü: Gülşen İşeri
Editör: Kadriye Kızıl Güzelkan
Kapak Tasarım: Cemalettin Yıldız
Sayfa: Tasarım Aslı Varol