Kahramanmaraş Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi 19 Mayıs’ta çocuklarla buluştu

23 Nisan’da açılan ve çocukların keyifli zaman geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların etkisini azaltmayı hedefleyen Kırmız Çatı Çocuk Destek Merkezi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda çocuklarla buluştu.

6 Şubat depreminden sonra bölgedeki çocuklar için sürdürülebilir fayda sağlamak amacıyla Kahramanmaraş’ta açılan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi bir kez daha çocukları ağırladı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için düzenlenen etkinliğe ünlü oyuncular Saadet Işıl Aksoy, Hande Doğandemir, Sinem Ünsal ve Hazal Türesan ve Beşiktaş Kadın Futbol Takımı katıldı.

Çeşitli spor aktiviteleri ve atöyeler düzenlendi
Öğlen başlayan etkinliklerle çocuklar düzenlenen tasarım atölyelerine katıldı ve oyun parkurlarında gün boyunca eğlendi. Çizer Murat Palta ile çocuklar çizim aktivitesine katılırken, takı tasarımcısı Burcu Eren ile takı atölyesinde çeşitli tasarımlar yaptılar.DJ eşliğinde verilen konserlerle katılımcılar, 19 Mayıs’ı doyasıya yaşadı. Kırmızı Çatı projesine destek veren Beşiktaş Kadın Futbol Takımı ise, kurulan top sahasında çocuklarla futbol oynadı.

Etkinliğe katılan ünlü oyuncu Saadet Işıl Aksoy “19 Mayıs bayramımızı Kahramanmaraş’ta Kırmızı Çatı’da çocuklarımızla geçirdik, çok mutlu olduk” dedi. Hande Doğandemir etkinlikle ilgili “Bayramımızı Kırmızı Çocuklar Derneği ile Kırmızı Çatı’da kutladık. Çocuklarımızla etkinliklere katıldık, güzel bir gün yaşadık” derken, Sinem Ünsal “Kahramanmaraş’ta Kırmızı Çocuklar Derneği ile beraberdik. Çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirdik, katılan herkese teşekkürler” şeklinde konuştu. Çocuklarla buluşan Hazal Türesan ise “Kırmızı Çocuklar Derneği, çocuklarımız ve onların aileleriyle birlikte 19 Mayıs bayramımızı kutladık. Çok güzel ve özel bir bayram günü yaşadık” dedi.

“Kırmızı Çatı’yı kurmak için seferber olduk”

Kırmızı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Simay Bülbül Sarıpınar “6 Şubat depreminin ardından Kahramanmaraş’a Kırmızı Çatı’yı kurmak için seferber olduk. Gönüllülerin bağışları, markaların desteği ve tüm güzel insanlar sayesinde Kırmızı Çatı’yı 23 Nisan’da açtık. Bugün ise 19 Mayıs’ta çocuklarımız ve gençlerimizle bir aradayız. Destek merkezimiz ve etkinliğimiz için bizimle birlikte olan ünlü dostlarımıza da binlerce kez teşekkür ediyoruz” dedi.

A46 Kurucusu ve Kırmızı Çocuklar Derneği Gönüllüsü Tuvana Büyükçınar “23 Nisan’da çok güzel bir açılış gerçekleştirmiştik. Şimdi ise bir başka özel gün olan 19 Mayıs’ta buradayız. Bizim için önemli olan“süreklilik” ve “takip” konularıydı. Bu nedenle özel günlerde de burada olmak çok kıymetli. Oyun ve oyuncağın iyileştirme gücü ile çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Alem Dergisi Yayın Yönetmeni ve Reklam Grup Başkanı Gözde Yörükoğlu Ersu ise “Bölgede kalıcı ve devamlı bir yardım sağlayabilmek adına Alem Dergisi olarak ilk günden bu yana Kırmızı Çatı’yı oluşturabilmek adına çalıştık. Bugün de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için çocuklarımız ve aieleriyle buluşarak keyifli bir bayram geçirdik.”
açıklamasında bulundu.

Hedef, çocuklar ve ailelerle sürekli iletişimde olabilmek

Kırmızı Çatı 225 m2 kapalı alanı olan prefabrik bir yerleşim alanı olarak kuruldu. 125 m2 ortak oyun alanı ve kütüphane, teknoloji, pedagog, misafirhane, mutfak olmak üzere sekiz ayrı odası bulunan bir alan olarak dizayn edildi. 700 m2 açık alanda ise oyun parkı ve bostan bahçesi olacak şekilde düşünüldü. Yaş gruplarına göre organize edilen alan, tasarım, sanat, eğitim, bilim, teknoloji, spor, doğa ve aile etkinliklerini kapsayacak bir düzenle planlandı. “Oyun İyileştirir” diyerek yola çıkan Kırmızı Çatı’da hedef, belirlenen prefabrik kentte periyodik ziyaretler yapılarak aynı yerde, aynı aileler ve çocuklarla sürekli iletişim halinde olmak ve ailelerle bağ kurulmasını sağlamak.
Kahramanmaraş Kipaş Prefabrik Kent’te kurulan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi, Kırmızı Çocuklar Derneği, Kipaş , Alem Dergisi ve A46 işbirliği ile hayata geçirildi. 19 Mayıs’taki organizasyona ise Teksan ve Levis düzenledikleri etkinliklerle katkı sağladı.
Kırmızı Çatı’ya destek olan ünlüler ise: Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Birce Akalay, Burak Deniz, Cansel Elçin, Cemal Hünal, Deren Talu, Ege Kökenli, Engin Hepileri, Eren Ören, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Hazal Turesan, İlhan Şen, İrem Helvacıoğlu, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, Özge Özder, Özge Yağız, Öznur Serçeler, Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Sinem Ünsal, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı.