Kasım’da online alışveriş bir kez daha zirve yaptı, işlem hacmi 2,5 kat arttı

Black Friday dönemi olarak bilinen kasım ayında markaların birbiriyle yarışan e-ticaret kampanyaları yine zirve yaptı. E-ticaret sitelerinin avantajlı indirimleriyle adeta bir online alışveriş festivaline dönüşen Black Friday döneminde, bu yıl internet üzerinde gerçekleşen alışveriş hacmi yüzde 143 arttı. En çok online alışveriş yapılan kategoriler ise sırasıyla gıda, otomotiv, giyim ve aksesuar, ticari ekipman, sigorta olarak gerçekleşti.

Dünyada sıcak fırsatlar dönemi olarak bilinen ve her yıl kasım ayında heyecanla beklenen, birçok marka ve e-ticaret sitesinin cezbeden indirimleriyle tüketicileri kendine çeken Black Friday döneminde online alışveriş hacimlerinde bu yıl da dikkat çekici artışlar gerçekleşti.

Türkiye ve yurt dışında 27 bankaya ve 45 binden fazla üye işyeri ve Türkiye’nin önde gelen pazaryerlerine sanal POS altyapısı sağlayan Payten’in Ödeme Kuruluşu Paratika’nın açıkladığı rakamlara göre 2022 Kasım ayında e-ticarette gerçekleşen işlem hacmi 2021 yılı kasım ayına kıyasla yüzde 143, işlem adedi ise yüzde 66 artış gösterdi. Bu yılki ortalama sepet tutarı 2021 yılına kıyasla yüzde 46 artarak 946 TL’ye ulaşırken en çok satış gerçekleşen ilk beş kategori ise gıda, otomotiv, giyim ve aksesuar, ticari ekipman, sigorta oldu.

Black Friday gününde “rekor artış”
Ülkemizde Efsane Cuma, Şahane Cuma, Muhteşem Cuma gibi farklı isimlerle de adlandırılan, kasım ayının son cuma günü olarak bilinen ve bu yıl 25 Kasım gününe denk gelen Black Friday gününde de 2021 yılındaki Black Friday gününe kıyasla rekor seviyesinde artış yaşandı. Verilere göre 2022 yılı işlem hacminde yüzde 472, işlem adedinde yüzde 52 artış gerçekleşti. Ortalama sepet tutarı ise yüzde 277 artarak 825 TL olarak gerçekleşti.

9 taksitteki yükseliş dikkatleri çekti
Bu yıl online alışverişlerin yüzde 90’ı kredi kartıyla yapılırken yüzde 10’u da banka kartı üzerinden gerçekleşti. 2021 yılı kasım ayında kullanıcıların büyük çoğunluğu tek çekimle ödemeyi tercih etmiş, bunu sırasıyla 3 taksit, 6 taksit ve 9 taksit takip etmişti. 2022 yılı kasım ayında ise yine tek çekim ile ödeme trendi değişmezken en çok tercih edilen taksit seçenekleri sırasıyla 3, 9 ve 6 taksit olarak gerçekleşti. En dikkat çekici yükseliş ise 9 taksit seçeneğinde görüldü. 2022 yılı kasım ayında 9 taksitle ödemeyi tercih eden kullanıcıların oranı geçen yıla kıyasla 7,8 kat artarak dikkatleri üzerine çekti. 3 taksit ve 6 taksit ise diğer tercih edilen ödeme seçenekleri oldu.

"Online alışverişteki yükseliş katlanarak büyüyecek”
Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu ise rakamlarla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Günümüzde dijital dönüşümün sunduğu benzersiz fırsatlar nedeniyle tüketicilerin alışverişlerde online platformlara yöneldiğini ve e-ticaretin de hızlı bir büyüme ivmesi kazandığını hepimiz görüyoruz. Bilindiği üzere kasım ayı, e-ticaret markalarının özel günler ve çeşitli indirim dönemleri düzenleyerek satış hacimlerini artırdıkları, tüketicilerin yoğun ilgisini çeken kampanyaların düzenlendiği bir ay. Alışveriş için yılın en çok beklenen zamanı olan ve adeta bir online alışveriş festivali tadında geçen, Black Friday gününü de kapsayan kasım ayında, online alışveriş hacimlerinde bu yıl da dikkat çekici artışlar gerçekleşti. Payten ve Paratika verilerine göre, bu yıl kasım ayında işlem hacminde geçen yıla oranla 2,5 kat seviyesinde bir artışla karşılaştık. Bu yoğun dönemde Paratika ve Payten olarak 7/24 operasyonumuz ve canlı desteğimiz ile tüm müşterilerimizin işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesini sağladık. Online alışverişteki yükselen grafiğin her yıl katlanarak büyüyeceğini öngörüyoruz.”


Payten Hakkında  
3.700 çalışanı ve 23 ülkedeki operasyonu ile Avrupa’nın en büyük bilişim firması olan Asseco South Eastern Europe Group (ASEE) şirketi olan Payten, finans sektörü başta olmak üzere tüm şirketler için kartlı ve kartsız işlemleri destekleyen kapsamlı ödeme sektörü çözümleri sunuyor. Türkiye’de ilk banka bağımsız online ödeme e-ödeme altyapısını geliştiren ve ülkenin en büyük online ödeme ağını yöneten Payten; bünyesinde bulunan Nestpay, Merchant Safe Unipay, Paratika, Mobven ve Smarttek markaları ile e-ticaret, mobil ödeme, ödeme işleme ve POS hizmetlerini dış kaynak, ekipman, bakım ve destek dahil olarak uzman ekibi ile uçtan uca sağlıyor. Türkiye’nin ilk online ödeme sağlayıcısı olan Payten, 23 yıllık yerel tecrübesi ve Asseco Grup global desteği ile farklı platformlar ve sektörler için bütünsel bir yaklaşım ile hizmetler sunuyor.  

Paratika Hakkında
Paratika Ödeme Hizmetleri A.Ş., bir Payten Teknoloji A.Ş firmasıdır. Paratika üye işyerlerine 6493 Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatlar kapsamında Sanal POS vermek üzere lisans almış bir kuruluş olup, firmalara tek bir teknik entegrasyonla paket Sanal POS çözümü sunmaktadır. Paratika, online kredi kartı ile tahsilat yapmak isteyen firmaların ihtiyacı olan Sanal POS altyapısını, tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, fraud kontrolü, tek kanaldan mutabakat şeklinde paket halinde çözüm olarak sunmaktadır.