KOBİ’ler Dönüşüm Akademisi ile Geleceğe Hazırlanacak

Akbank’ın bu yıl başlattığı KOBİ Hareketi kapsamında hayata geçirdiği Akbank Dönüşüm Akademisi’nin lansmanı bir zirve ile yapıldı. KOBİ’ler için Dönüşüm ana odağında Yeşil Dönüşüm, Dijital Dönüşüm, Girişimci Kadın, konularının masaya yatırıldığı zirvede konuşan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Akbank’ın başlattığı KOBİ Hareketi’nin en önemli unsurlarından biri Akbank Dönüşüm Akademisi. KOBİ’leri geleceğe bu akademi çatısı altında hazırlayacağız.” dedi.

Ekonominin can damarı olan KOBİ’lerin işine hız, gücüne güç katmak için bu yılın başında bir KOBİ Hareketi başlatan Akbank, bankacılık ürünlerinin yanı sıra KOBİ’leri geleceğe hazırlamak için Akbank Dönüşüm Akademisi’ni hayata geçirdi. Dijital ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere pek çok konuda eğitimi KOBİ’lerle buluşturacak olan Akbank Dönüşüm Akademisi’nin lansmanı bir zirve ile yapıldı. KOBİ’ler için dönüşümün gerekliliği, yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve girişimci kadın konularının masaya yatırıldığı Akbank Dönüşüm Akademisi Zirvesi’nde kendi alanında uzman birbirinden değerli konuşmacılar yer aldı.

“KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarına tek elden yanıt veriyoruz.”

Akbank Dönüşüm Akademisi Zirvesi’nin açılışında konuşan ve özellikle COVID-19’la birlikte bütün dünyada KOBİ’lerin kritik bir değişim dönemine girdiğini anlatan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bu dönemde KOBİ’lerin bankaların desteğine daha fazla ihtiyaç duyduğunu hatırlattı.

Akbank’ın yılın başında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek çok kapsamlı bir KOBİ hareketi başlattığına değinen Binbaşgil şu açıklamada bulundu:

“KOBİ’lerin kanal tercihlerinde mobile yönelim eğilimi dikkat çekiyor. Biz de KOBİ’lerimize Akbank Mobil üzerinden hızla ayrıcalıklı bir hizmet sunmaya başladık. Geleneksel ‘KOBİ Bankacılığı’ tanımının ötesine geçen, bankacılık ürünleri ve bankacılık dışı avantajlar içeren paketlerimizle KOBİ’lerin “tüm ihtiyaçlarına” “tek elden” yanıt veriyoruz. Başlattığımız KOBİ hareketinin önemli unsurlarından biri de ‘Akbank Dönüşüm Akademisi’. KOBİ’lerimizle geleceğe bu akademinin çatısı altında hazırlanıyoruz. Onlara dijital ve yeşil dönüşümlerinde destek olurken, seminerler, eğitim programları, networking fırsatları ve iş birlikleri sunuyoruz. Türk ekonomisi için birlikte hareket etmenin ve birlikte üretmenin öneminin bilinciyle, başta e-ticaret, e-ihracat, dijital pazarlama, finansal kaynak yönetimi ve kriz yönetimi olmak üzere birçok programı KOBİ’lerimizle buluşturmayı sürdüreceğiz.”

“KOBİ’leri finansal, dijital ve yeşil dönüşüm konusunda harekete geçiriyoruz.”

KOBİ’ler için Dönüşüm Panelinde konuşan Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz ise şunları söyledi:

“KOBİ’leri finansal, dijital ve yeşil dönüşüm konusunda harekete geçirmek ve güçlendirmek için kurduğumuz Akbank Dönüşüm Akademisi, ticaret hacmini artırmak, işini büyütmek, global pazarda yer edinmek ve ticari faaliyetlerinde dijital dönüşümü hızlandırmak isteyen şirketleri bekliyor. KOBİ’lerin dijitalleşmesi, işlerini daha verimli yapabilmeleri, müşteri taleplerini karşılayabilmeleri, maliyetlerini azaltabilmeleri ve işletmelerinin sürdürülebilir olması açısından çok önemli. Buradan hareketle, Ocak ayının başında Akbank’la KOBİ Hareketi’ni başlattık ve dijital dönüşüm projemizin ilk fazını hayata geçirdik. KOBİ’lerimize Akbank Mobil üzerinden ayrıcalıklı bir hizmet sunmaya öncelik veriyoruz. Bu kapsamda yakın bir zamanda KOBİ’lerimize Mobilden POS kampanyamızı duyurduk. Akbank Mobil’den POS’a başvuranlar 6 ay POS kullanım ücreti, komisyon ödemiyor ve 10.000 TL’ye kadar %0 komisyon avantajından faydalanıyorlar. Kaynakların verimli kullanımı ve emisyonların düşük olduğu sürdürülebilir bir ekonomik modele geçiş için kurgulanan Avrupa Yeşil Mutabakatı bildiğiniz üzere KOBİ’lere de bir takım yükümlülükler getiriyor. Biz de Yeşil Mutabakat’ın gerekliliklerinin farkına varılmasını sağlamak, bu yatırımlar konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek ve finansman desteğinin yanı sıra finans dışı ürün ve hizmetlerle KOBİ’lerin yanında olmayı hedefliyoruz. Ayrıca girişimci kadınlara yönelik sunduğumuz finansman desteğine ilave olarak eğitim, mentorluk ve danışmanlık hizmetleriyle de yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

“Akbank Dönüşüm Akademisi ile KOBİ’lerin geleceklerini yaratma yolculuklarında yanlarındayız.”

Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ise aynı panelde yaptığı konuşmada, “KOBİ’lerin dijital ve yeşil dönüşüm yolculuklarında birlikte ilerlemek, finansal olarak güçlenmelerini sağlamak ve KOBİ’lerin geleceklerini yaratma yolculuklarında yanlarında olmak için Akbank Dönüşüm Akademisi’ni kurduk. Müşterilerimize, iş yerlerinde kendi müşterilerine sunmak istedikleri deneyimi oluştururken nasıl destek olabiliriz sorusuyla yola çıktık. KOBİ’lerimizin dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve finansal alanda güçlenmelerine katkı sağlayacağına inandığımız e- ticaret, dijital pazarlama, kriz yönetimi gibi pek çok konuda programlar ve seminerler düzenliyoruz. Ayrıca, Dönüşüm Akademisi ile KOBİ’lerin farklı iş birlikleri içerisinde olma, birbirlerinden öğrenme ve pazarda yerini alma fırsatı bulmasını da hedefliyoruz” dedi.

“Bu yenilikçi hareketle sektörde fark yaratıyoruz.”

Dijital dönüşüm panelinde konuşan Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “Akbank’la KOBİ Hareketi ile KOBİ müşterilerimiz için sunduğumuz ürün ve servisler sayesinde alışılagelmiş KOBİ bankacılığı tanımlarının ötesine geçerek, müşterilerimizin ihtiyacını henüz oluşmadan görüp hızla karşılamaya başladık. Sektörde de fark yarattığımız bu yenilikçi hareketle finansal yönetim servisleri, akıllı uyarı mekanizmaları ve iç görüler ile müşterilerimizin finansal asistanı olduk. KOBİ müşterilerimizin bankacılık ihtiyaçlarının yanı sıra günlük işleyişlerinde ihtiyaç duydukları muhasebe, e-ticaret entegrasyonu ve İK çözümleri gibi pek çok alanda da iş birliklerimizi artırdık. Şimdi de Akbank Dönüşüm Akademisi ile işini büyütmek ya da yeni iş kurmak isteyen tüm KOBİ’lerimizle bir araya gelip gerçekleştireceğimiz çok sayıda eğitim sayesinde bankacılık ve bankacılık dışı ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde bu yolculukta onlara eşlik edecek olmak heyecan verici.” dedi.

4 panelde alanında uzman konuşmacılar bilgi ve tecrübelerini paylaştı

Zirve’nin ilk paneli, Akbank Akademi Lideri Selda Özçalık’ın moderatörlüğünde, Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa ve Konda Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın konuşmacı olarak katıldığı “KOBİ’lerde Dönüşüm” oturumuyla başladı.

Zirve, Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Bölüm Başkanı Hakan Birhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü, IFC Danışmanı Esra Kıvrak, B4G Platformu Yönetim Kurulu Başkanı İrem Oral Kayacık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yeşil Dönüşüm” paneliyle devam etti.

Next Akademi Kurucusu Akademisyen Levent Erden’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Dijital Dönüşüm” panelinde ise Mükellef Kurucusu Okan Şafak, Trendyol Pazaryeri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil ve Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce konuyla ilgili bilgi paylaştılar.

Zirvenin son paneli olan ve Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci’nin moderatörlüğünde gerçekleşen Girişimci Kadın” panelinde ise TurkishWİN Kurucusu Melek Pulatkonak, Userdot kurucu ortağı Şevin Ballıktaş ve IWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve W20 Kurucusu Gülden Türktan konuştu.