KPMG Türkiye ve Securage, kimlik ve erişim yönetimi alanında güçlerini birleştirdi

KPMG Türkiye ve Securage yaptıkları iş birliği ile Türkiye’deki şirketlere, günümüzde siber risklerin her alanında dikkatle ele alınması gereken bir konu haline gelen kimlik ve erişim yönetimi konusunda ihtiyaç duyacakları tüm destekleri bir arada sunacak. Ayrıca şirketlere, bu alanda kendilerine uygun teknolojiyi veya servisi seçmelerine ve uygulamalarına yardımcı olacak hizmetler de sunulacak.

Dijital dünyada kimlik ve erişim yönetimi (IAM) günümüzde siber risklerin her alanında dikkatle ele alınması gereken bir konu haline geldi. Rehin alma yazılımları başta olmak üzere zararlı yazılımlar, veri sızıntıları ve son zamanlarda uzaktan çalışmadan kaynaklı tehdit faktörleri ya da risklerin gerçekleşmesinde muhakkak bir dijital kimlik veya erişim problemi olduğunu görüyoruz. IDC’nin 2021 “Ransomware Study” araştırmasına katılan küresel şirketlerin yüzde 37’si geçtiğimiz yıl rehin alma yazılımı saldırısı yaşadığını belirtti. Tahminler ise rehin amaçlı yazılımların yol açtığı zararın 2031 yılına kadar 265 milyar dolara ulaşacağı yönünde.

FBI’ın raporuna göre, iş e-posta güvenliği ihlali olarak açıklayabileceğimiz "Business Email Compromise” saldırıları, 2016 ve 2021 yılları arasında 43 trilyon dolarlık bir zarara yol açtı. Bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda organizasyonların; müşterilerin, çalışanların ve tedarikçilerin başta olmak üzere bilgi sistemleri ve dijital kanalları üzerinde işlem yapan tüm profillerin kimliklerini ve erişimlerini en az risk teşkil edecek şekilde yönetmesi, bunlara ilişkin kontrol edilebilir ve raporlanabilir bir süreç inşa etmesi kaçınılmaz hale geldi.

Bu gerçekten yola çıkan KPMG Türkiye, siber risklerin yönetiminde en önemli konulardan birisi olan kimlik ve erişim yönetimi konusunda hâlihazırda sunmakta olduğu hizmetlerin çeşitliliğini ve derinliğini artırmak adına teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcılar ile özel iş birlikleri yapıyor. KPMG Türkiye bu kapsamda son olarak kimlik ve erişim yönetimi ile kimlik yönetişimi başlıkları altında danışmanlık hizmetleri veren Securage ile de bir iş birliğine gitti. Bu iş birliği sayesinde müşterilere dijital kimlik ve erişim yönetimi yaşam döngüsünde ihtiyaç duyacakları tüm destekler bir arada sunulabilecek.

İş birliği hakkında değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen, “Kimlik ve erişim yönetimi, siber güvenlik riskleri alanında yönetilmesi en zor konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji portföyünün dönüştüğü, eski sistemlerin yerlerini daha yeni nesil servislere bıraktığı bir dönemde gerek bilgi sistemleri unsurlarının karmaşıklığı gerekse farklı teknolojilerle üretilmiş ya da işletiliyor olması; yeknesak, merkezi ve birbirine uyumlu bir kimlik ve erişim yönetimi mekanizması tesis etmeyi güçleştiriyor. Üzerine bir de bu alanda teknolojik ürün ve hizmet sağlayıcılarının fazlalığı ve olası maliyet problemleri eklendiğinde organizasyonların bu alana kendinden emin bir şekilde yatırım yapmasını daha zorlaşıyor. Bu çerçevede KPMG ve Securage iş birliği bu alanda tüm unsurları tek seferde ele alabilecek aynı zamanda dijital kimlik ve erişim yönetimi alanında organizasyonların kendilerine uygun teknolojiyi veya servisi seçmelerine ve uygulamalarına yardımcı olacak bir çözüm oluşturmayı hedefliyor.” dedi.

Securage Kurucu Ortağı Hüseyin İğde ise iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Securage Bilişim olarak dijital kimlik ve erişim yönetimi alanındaki yetkinliklerimizi ve proje deneyimlerimizi KPMG Türkiye’nin siber risk yönetimi alanındaki tecrübesiyle birleştirerek hizmet kalitemizi daha üst seviyeye çıkarmayı, uçtan uca ve daha derinlemesine bir çözüm sunmayı, siber risklerin yönetimi en zor alanlarından olduğunu gördüğümüz bir konuda sürdürülebilirliği artırmayı ve daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmayı hedefliyoruz.”

Fotoğraf altı soldan sağa: Securage Kurucu Ortağı Gürer Önder, KPMG Türkiye Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen, Securage Kurucu Ortağı Hüseyin İğde

KPMG Hakkında
KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 145 ülkede 236 binin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv; endüstriyel sektörlerden gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti sağlıyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara, İzmir ve Bursa ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.850 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet veriyor. 2020 yılında küresel ağın Lighthouse lisansını alarak yeni teknolojilerde dünyadaki mükemmeliyet merkezleri arasına giren KPMG Türkiye, müşterilerine değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.