Küresel fintech yatırımları 2022 yılında 164 milyar dolara ulaştı

KPMG tarafından hazırlanan “Pulse of Fintech” raporuna göre küresel fintech sektörü, 2022’de 6 bin 6 adet anlaşma ile toplamda 164,1 milyar dolar yatırım aldı. Sektör yatırım miktarı açısından şimdiye kadarki en iyi üçüncü yılını, anlaşma sayısı açısından da en iyi ikinci yılını geçirdi.

KPMG’nin 2022 yılının ikinci yarısında küresel çapta yapılan fintech yatırımlarının analiz edildiği kapsamlı raporu “Pulse of Fintech” (Fintech’in Nabzı) yayımlandı. Rapora göre 2021 yılında 238,9 milyar dolar yatırım miktarı ve 7 bin 321 anlaşma sayısı ile rekor kıran küresel fintech sektörü, 2022’de 6 bin 6 adet anlaşma ile toplamda 164,1 milyar dolar yatırım aldı. Bu rakamlar 2021 yılına kıyasla düşük olsa da yatırım miktarı açısından şimdiye kadarki en iyi üçüncü yıl, anlaşma sayısı açısından da en iyi ikinci yıl oldu.

2022 yılının ilk yarısında görülen 119,2 milyar dolarlık küresel fintech yatırımına kıyasla, yılın ikinci yarsında küresel fintech yatırımı 44,9 milyar dolar oldu. Yatırım miktarının yüzde 50’den fazla düşmesinde ise büyük çaplı anlaşmaların sayısındaki keskin düşüş etkili oldu. Yılın ilk yarısında, bir milyar doların üzerinde sekiz birleşme ve satın alma (M&A) anlaşması gerçekleşirken, ikinci yarıda bu miktarın üzerinde sadece dört M&A anlaşması yapıldı. ABD merkezli Avalara’nın 8,4 milyar dolara satın alınması geçen yılın ikinci yarısındaki en büyük yatırım miktarı oldu.

KPMG Türkiye Fintech ve Dijital Finans Lideri Sinem Cantürk, konuyla ilgili şunları söyledi: “Resesyon uyarılarını giderek daha fazla duyduğumuz, halka arz penceresinin hala kapalı olduğu ve ileri aşama şirketlerin değerlemelerinin hala baskı altında bulunduğu bir ortamda girdiğimiz 2023’te, önümüzde engebeli bir yol var. Buna karşın küresel çapta fintech pazarı yatırım almaya devam ediyor. Katma değer sunan ve iş modellerinin uygulanabilirliğini ve sürdürülebilir kârlılığını gerçekten gösterebilen, özellikle regülasyon teknolojisi ve siber güvenlik gibi alanlarda faaliyet gösteren, fintech’ler ilgi çekmeye devam ediyor. Daha uzun vadede, dünya çapında finansal hizmetlerin devam eden dönüşümü ve finansal hizmetlerin diğer sektörlere entegrasyonuna odaklanılması göz önüne alındığında, fintech yatırımlarının görünümünün oldukça olumlu olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Fintech yatırımlarında en büyük payı ABD’li şirketler aldı
Bölgesel bazda, Amerika kıtası 2022’de 2 bin 786 anlaşma kapsamında 68,6 milyar dolar ile küresel fintech yatırımlarının en büyük payını oluşturmaya devam etti. Bu anlaşmaların 2 bin 222 tanesini ve yatırımların 61,6 milyar dolarını ABD merkezli fintech’ler oluşturdu. Diğer yandan Asya-Pasifik Bölgesi 1.227 anlaşma kapsamında 50,5 milyar dolar, EMEA Bölgesi ise 1.977 anlaşma kapsamında 44,9 milyar dolar yatırım çekti.

Yatırımcılar kârlılık ve nakit akışına öncelik veriyor
Küresel çapta fintech sektörüne yapılan yatırımlar; jeopolitik belirsizliğin, yükselen faiz oranlarının ve enflasyonun, değerlemeler üzerindeki aşağı yönlü baskının ve halka arz piyasasındaki durgunluğun etkisini yılın ortasında yeni yeni hissetmeye başladı. Bu nedenle 2022 yılının ikinci yarısında fintech yatırımları genel teknoloji yatırım trendlerini takip etti, yatırımcılar birçok büyük ve son dönem anlaşmalarından geri çekildi ve anlaşma yapmak için daha fazla zaman talep etti. Halka arz piyasası neredeyse tamamen durma noktasına gelerek, çıkış fırsatlarını önemli ölçüde azalttığından, fintech yatırımcıları da mevcut portföy şirketlerinin nakit akışına ve kârlılığına odaklanmayı tercih etti.

Regtech 18,6 milyar dolarlık rekor yatırım çekti
Regtech (regülasyon teknolojisi) alanı, 2022’de fintech yatırımlarının parlayan ışığı oldu. 2021 yılında 12,1 milyar dolarlık yatırım ile rekor kıran sektör, geçen yılın ikinci yarısında, bu rekorun çok üzerinde, 18,6 milyar dolarlık yatırım çekerek yeni bir rekor kırdı. Regtech alanı; Vista Equity Partners’ın Avalara’yı 8,4 milyar dolara satın alması ve Computer Services Inc’in Centerbridge Partners ve Bridgeport Partners tarafından 1,6 milyar dolara satın alınması olmak üzere en büyük üç fintech anlaşmasından ikisini kendisine çekti. Küresel ölçekte finansal hizmetler için karmaşık regülasyon ortamının ve kârlılık ile maliyet azaltmaya yönelimin artması göz önüne alındığında şirketler, uyum faaliyetlerini kolaylaştırmak ve iyileştirmek için teknolojiye daha fazla önem veriyor, bu da regtech yatırımların artacağı beklentilerini güçlendiriyor.

Yatırımcılar, kripto sektöründeki zorluklar nedeniyle daha temkinli
Kripto sektörü yatırımları ise geçen yılın mayıs ayındaki Terra (Luna) çöküşünün ardından önemli ölçüde düştü. 2021 yılında 30 milyar dolar yatırım alan blok zinciri ve kripto para sektörü, 2022 yılında 23,1 milyar dolar yatırım çekti. Kasım ayındaki FTX iflası da göz önüne alındığında, birçok yatırımcı kripto alanındaki yatırımlarla ilgili durum tespiti yapmaya ve süreçlerini gözden geçirmeye başladı. Bu durumun etkisi ile kripto odaklı firmalara yatırımın 2023 yılının ilk yarısında da düşük kalması bekleniyor.

2022 yılının tamamında en büyük 10 küresel fintech yatırımı şu şekilde gerçekleşti:

Sıra
Şirket
Yatırım Miktarı
Merkez
Sektör

1
Afterpay
27,9 milyar dolar
Avustralya
Ödemeler

2
Avalara
8,4 milyar dolar
ABD
Regülasyon Teknoloji

3
Sia (Milan)
3,9 milyar dolar
İtalya
Ödemeler

4
Bottomline Technologies
2,6 milyar dolar
ABD
Kurumsal/B2B

5
Tink
2,1 milyar dolar
İsveç
Kurumsal/B2B

6
Yayoi
2,1 milyar dolar
Japonya
Kurumsal/B2B

7
Interactive Investor
1,8 milyar dolar
Birleşik Krallık
Varlık/Yatırım Yönetimi

8
Billtrust
1,7 milyar dolar
ABD
Ödemeler

9
Computer Services
1,6 milyar dolar
ABD
Kurumsal/B2B

10
FNZ
1,4 milyar dolar
Birleşik Krallık
Varlık/Yatırım Yönetimi

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.