Lenzing, TENCEL™ Lyocell elyafları daha az tüketerek boyayacak

Selülozik elyaf üretiminden dünya lideri Lenzing Group, ipliklerde ön işlem ve örme tekniklerini kapsayan, hazır giyim ve örme giysilerde kullanılan geleneksel boyamanın renk açma yöntemini daha az enerji ve su tüketerek yapabilen yeni bir boyama yöntemi geliştirdi. Tekstil endüstrisinde boyama ve son işlem gibi aşamaların yarattığı kirliliğe çözüm arayan yeni yöntem TENCEL™ Lyocell elyaflardan üretilen, ön işlemden geçmiş kumaş ve ipliklerde kullanım için ideal bir çözüm sunuyor. Yeni yöntem ayrıca kumaş fabrikalarının terbiye işlemleri ve üretim süreçlerini tamamlayıcı niteliğiyle, değer zincirindeki iş ortaklarına yeni faydalar da sağlamayı hedefliyor.
Su ve enerji tüketimini önemli ölçüde azaltıyor
Geleneksel boyama işleminde, birden fazla uygulanan ve ciddi miktarda su, enerji, boya ve kimyasal maddenin kullanıldığı yıkama işlemi, belli bir renk tonunun tutturulabilmesi için kullanılıyor. Lenzing tarafından geliştirilen bu yeni yaklaşım ise yalnızca tek bir boyama işlemine ihtiyaç duyarken, su kullanımını %50, enerji kullanımını %40, kimyasal madde kullanımını ise %90 oranında azaltıyor.
Lenzing Elyaf Teknik Pazarlama ve Geliştirme Birimi Başkan Yardımcısı Rex Mok, konuyla ilgili şunları aktardı: “Tüketiciler satın aldıkları giysilerin çevresel ayak iziyle ilgili giderek daha bilinçli hale geliyor. Bu da tasarımcı ve üreticileri, kullanılan malzeme ve üretim süreçlerinin çevresel etkisini azaltmaya, tasarım olanaklarını ise artırmaya karşı yeni arayışlara yönlendiriyor. Geliştirdiğimiz bu yeni yaklaşım sayesinde suyun çok yoğun kullanıldığı ağartma sürecine gerek kalmadan renk açma işlemi estetiğini ya da vintage görünümleri elde etmek mümkün olacak. Geleneksel boyama işleminin kısıtlılıklarını aşan yeni yaklaşımımız, kumaş fabrikaları için de hem sürdürülebilirlik ve hem de daha rekabetçi operasyonel maliyetler ve kaynak verimliliği sunan bir alternatif olacak. Üretici ortaklarımızla bu yeni yaklaşımın yaygın bir biçimde benimsenmesi ve tekstil değer zincirinde yeni uygulama alanlarının keşfedilmesine yönelik iş birliği halinde çalışmaya devam edeceğiz.”
Örme ve denim görünümlü giysilerde sınırsız tasarım imkânı
Yeni yaklaşımın TENCEL™ Lyocell elyaflarına veya REFIBRA™ teknolojili TENCEL™ Lyocell’e doğrudan uygulanmasıyla birlikte renk tonları, renk açma veya soldurma efektlerinde farklı seçenekler elde edilebilecek. Bu sayede hazır giyim, örme giyim ve denim görünümlü giysilerin üretiminde ideal bir üretim süreci sağlanacak.
Daha verimli üretim ve maliyetlerden tasarruf sağlayacak
İplik üreticileri ve kumaş fabrikaları tarafından hali hazırda kullanılan normal, organik ya da doğal boyarmaddelerle de yeni yaklaşımla birlikte kullanılmaya devam edilebilecek. Ayrıca işlenen iplik ve kumaşlar makinelerde boyarmadde kalıntısı bırakmadığından, aynı makineler sürekli olarak farklı renklerdeki kumaş veya giysilerin üretiminde de yer alabilecek. Renk partilerinin değiştirilmesi nedeniyle ortaya çıkan makine bekleme süreleri de bu sayede en aza indirileceğinden, üretimde gecikmeler azalacak. Bu sayede iplik üreticilerinin ve kumaş fabrikalarının üretim verimliliği ve sürdürülebilirliği artarken, maliyetlerden tasarruf sağlanacak.