Mavi Indigo Turtles koleksiyonuyla Caretta Caretta’lara hayat vermeyi sürdürüyor

Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi, Indigo Turtles projesiyle Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin (EKAD) çalışmalarına destek vererek, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını korumaya devam ediyor. Projenin 10. yılında tişörtün yanı sıra sweatshirt, pantolon, çanta, havlu gibi yepyeni ürünlerle zenginleşen İndigo Turtles koleksiyonu, Mavi müşterilerini de bu hareketin bir parçası olmaya davet ediyor. Koleksiyondaki ürünleri satın alanlar, Akdeniz’e hayat vermeyi amaçlayan projenin gönüllü destekçisi haline gelerek beş deniz kaplumbağası evlat ediniyor.

All Blue stratejisi kapsamında sürdürülebilir malzemelerle üretilen Indigo Turtles koleksiyonundaki tüm ürünler Better Cotton sertifikalı pamuk içeriyor. Koleksiyon, Türkiye’nin yanı sıra Mavi’nin Amerika, Kanada ve Almanya’daki online mağazalarında da satışa sunuluyor.

Indigo Turtles ile biyoçeşitliliği koruma yolculuğunun 10’uncu yılı

EKAD, 24 yılda 1.2 milyonun üzerinde Caretta Caretta’yı denizle buluşturarak Akdeniz’e hayat verirken, Indigo Turtles projesi de 10 yıldır bu zorlu yaşam mücadelesine destek veriyor.

Dünyadaki 7 deniz kaplumbağası türünün 3’ü Akdeniz’de yaşarken, 2’si düzenli olarak Akdeniz ve Türkiye kıyılarında yumurtluyor. Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), 110 milyon yıldır yaşayan ve Akdeniz faunasının doğal bir parçası haline gelmiş Caretta Caretta ve Chelonia Mydas deniz kaplumbağalarını korumak için çalışmalarını Akdeniz’in en büyük yuvalama alanı Belek’te sürdürüyor. Yumurtadan çıktıkları andan itibaren birçok tehlikeyle karşı karşıya kalan yavru kaplumbağaların, ortalama yüzde 50’si denize ulaşabiliyor ve bunu başaranların sadece binde 3’ü erginliğe ulaşabiliyor.

2022 yılında denize ulaşan yavru sayısı 56 bini aştı

EKAD’ın her sene Haziran-Eylül tarihleri arasında Belek’te gerçekleştirdiği çalışmalara, Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen yüzlerce üniversiteli gönüllünün yanı sıra, Mavi çalışanları, müşterileri, bursiyerleri ve takipçileri de katılıyor. Gönüllü gençler sahilde kamp kurarak, ergin dişi kaplumbağaların yumurtalarını dış faktörlerden korumak ve yumurtadan çıkan yavruların denize ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.

Biyoçeşitlilik ve gönüllülük konusunda önemli bir farkındalık yaratan proje kapsamında koruma çalışmaları başladığında bölgede sadece 500 yuva varken, bu sayı 2022’de 1652’ye ulaştı. 2022 yılında ise denize ulaşan yavru sayısı 56 bini aştı.