Paratika’ya Uluslararası Ödül

Banka ve ödeme kuruluşları, kart sağlayıcılar, resmi kurumlar, e-ticaret ve uzaktan ödeme alan tüm firmalar, fintek şirketleri, start-uplar ve blokchain firmaları gibi ödeme ekosistemi içerisinde yer alan tüm şirket ve kuruluşlar için önemli bir konuma sahip, Avrupa’nın en büyük ödeme sektörü konferansı Merchant Payments Ecosystem’de, Paratika “Paya Dayalı Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı” projesiyle “Best Payments Partnership" ödülünü kazandı.

İlk kez 2010 yılında gerçekleştirilen Merchant Payments Ecosystem; en iyi projeleri hayata geçirerek sektörün gelişmesine katkı sağlayan ödeme sektörü şirketlerini ödüllendiren ilk bölgesel konferans özelliğine sahip. Paratika bu yıl ödül alan tek Türk firması oldu.

Ödül sahibi proje, Türkiye’de “ilk”, dünyada da ilk 10 arasında olması ile önem arz ediyor
Paratika,Takasbank, SPK, MKK ve fon platformları gibi paydaşların dahil olduğu Türkiye’nin ilk Paya Dayalı Kitle Fonlama Projesi için özel Ar-Ge ekibi atayarak farklı bir online ödeme altyapısı geliştirdi.
Türk girişimcilik ve yatırımcılık ekosisteminde yepyeni bir dönem başlatan projede, online platformlar üzerinden girişimcilerin ve onlara destek olmayı seçen yatırımcıların yatırım ve ödeme işlemlerinin devlet kontrolünde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor.
Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan projede kredi kartı ile yapılan tüm yatırımların ödeme süreçleri Paratika tarafından ülkemizdeki regülasyonları ve paydaşların ihtiyaçlarını gözeterek, toplumsal fayda ve girişimcilik ekosisteminin sağlıklı bir şekilde büyümesi hedeflenerek tasarlandı. Paratika imzası taşıyan e-ödeme altyapısı, bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu sağlamayı amaçlayan kitle fonlamasında girişimcileri ve yatırımcıları güvenli bir e-ödeme altyapısında buluşturuyor. Halihazırda sektörde uygulanan online ödeme altyapılarının ötesine geçen bu yenilikçi çözüm, kredi kartı ile yatırım ödemelerinin yapılmasını sağlarken, proje tamamlandığında fonların girişimciye ulaştırılmasına, hedeflenen yatırım tutarına ulaşılamadığında ya da hedeften fazla yatırım toplandığında gerekli iade işlemlerinin hızla ve şeffaflıkla gerçekleştirilmesine destek oluyor.

Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu konuyla ilgili şunları söylüyor: “Avrupa’nın en iyi ticari ödeme sistemlerinin seçildiği MPE Awards’ta Best Payments Partnership ödülü ile daha önce kazandığımız Gümüş Stevie ve Altın PSM ödüllerine bir yenisini daha ekledik. Avrupa bölgesinde sektörün en önemli konferansı olan ve bu yıl Berlin’de gerçekleşen törenden ödül ile dönen tek Türk firması olmak bizim için çok değerli. Önümüzdeki dönem yeni projelerimiz ve ödüllerle sektörümüzü, üye işyerlerimizi ve bize güvenen herkesi gururlandırmaya devam edeceğiz.
Paratika olarak her yakaladığımız başarı, daha iyiyi hedeflemek için bize yeni bir motivasyon sağlıyor. Bu başarılarda emeği geçen bütün ekip arkadaşlarımıza, proje kapsamında iş birliği içinde olduğumuz tüm kuruluşlara ve bize ödülü sunan değerli jüri üyelerine teşekkür ederiz.”

Payten Hakkında 
3000 çalışanı ve 23 ülkedeki operasyonu ile Avrupa’nın en büyük bilişim firması olan Asseco South Eastern Europe Group (ASEE) şirketi olan Payten, finans sektörü başta olmak üzere tüm şirketler için kartlı ve kartsız işlemleri destekleyen kapsamlı ödeme sektörü çözümleri sunuyor. Türkiye’de ilk banka bağımsız online ödeme e-ödeme altyapısını geliştiren ve ülkenin en büyük online ödeme ağını yöneten Payten; bünyesinde bulunan Nestpay, Merchant Safe Unipay, Paratika, Mobven ve Smarttek markaları ile e-ticaret, mobil ödeme, ödeme işleme ve POS hizmetlerini dış kaynak, ekipman, bakım ve destek dahil olarak uzman ekibi ile uçtan uca sağlıyor. Türkiye’nin ilk online ödeme sağlayıcısı olan Payten, 23 yıllık yerel tecrübesi ve Asseco Grup global desteği ile farklı platformlar ve sektörler için bütünsel bir yaklaşım ile hizmetler sunuyor. 

Paratika Hakkında
Paratika, Nestpay Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin Sanal POS ürünüdür. Nestpay Ödeme Hizmetleri A.Ş., bir Payten Teknoloji A.Ş firmasıdır. Paratika üye işyerlerine 6493 Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatlar kapsamında Sanal POS vermek üzere lisans almış bir kuruluş olup, firmalara tek bir teknik entegrasyonla paket Sanal POS çözümü sunmaktadır. Paratika, online tahsilat yapmak isteyen firmaların ihtiyacı olan Sanal POS altyapısını, kart saklama/tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, fraud kontrolü, linkle ödeme, bayi tahsilatları, tek kanaldan mutabakat şeklinde paket halinde çözüm olarak sunmaktadır.