Roche Diagnostik Global CEO’su Matt Sause oldu

Sağlık hizmetleri sektörünün geleceğine yön vermek üzere stratejik adımlarla güçlenmeye devam eden Roche, Diagnostik Bölümü’ne yönelik globalde yeni bir üst düzey atamayı duyurdu. Bu kapsamda, Roche Grup CEO’su olarak atanan Roche Diagnostik CEO’su Thomas Schinecker’in yerine, Roche Diagnostik Kuzey Amerika Bölge Başkanı görevini yürüten Matt Sause getirildi.

2022 yılında global yapılanmasında kritik pozisyonlarda yaptığı değişiklikleri duyuran Roche, organizasyonel yapısını güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Roche Diagnostik Bölümü’nün lideri olan ve Mart 2023 itibarıyla geçerli olmak üzere Roche Grup CEO’su olarak atanan Thomas Schinecker’in yerine Roche Diagnostik Kuzey Amerika Bölge Başkanı Matt Sause getirildi.

1 Ocak 2023’ten itibaren Roche Diagnostik Bölümü’nün lideri olarak görevine başlayacak olan Matt Sause, Kurumsal İcra Komitesinin de üyesi olacak.

“Roche Diagnostik için mükemmel bir lider”
Thomas Schinecker konu ile ilgili: “Matt, Roche’taki 20 yılı aşkın kariyeri boyunca Asya, Latin Amerika, Avrupa ve Kuzey Amerika’da hem Diagnostik hem de İlaç alanında pek çok farklı görevde bulunmuştur. Matt’in bilimsel bilgi birikimi ve liderlik konusundaki deneyimi kendisini Roche Diagnostik için mükemmel bir lider yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Mart 2023 itibarıyla görevini Thomas Schinecker’e devredecek olan şu anki Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “Matt’in Roche’ta olağanüstü bir kariyeri var. Bir kez daha Roche Diagnostik’in liderlik görevine şirket içerisinden bir ismi getirdiğimiz için çok memnunum.” dedi.

Matt Sause Hakkında
Miami Üniversitesi Mikrobiyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlayan Matt Sause, Roche’taki kariyerine 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Kıdemli Moleküler Çözümler Müdürü olarak başladı. Sause, Japonya, İrlanda, Peru ve Güney Kore gibi farklı ülkelerde Genel Müdürlük ve Global Ürün Liderliği rollerinde bulunduktan sonra 2018 yılında Genentech’e geçerek Akciğer, Baş ve Boyun Kanserleri Tedavi Alanından Sorumlu Lider olarak görev yaptı. Ardından, şu an yürütmekte olduğu Roche Diagnostik Kuzey Amerika Bölge Başkanı ve CEO’su görevine getirildi.

Matt Sause, 1 Ocak 2023 itibarıyla Roche Diagnostik CEO’su ve Kurumsal İcra Komitesi Üyesi olarak görevine başlayacak.

Roche Hakkında
İnsanların yaşamlarını iyileştiren bilimsel ilerlemelere odaklanan Roche, ilaç ve tanı araçları alanında öncü global şirketler arasında yer almaktadır. Her hastaya doğru tedaviyi en doğru şekilde verme stratejisi, İlaç ve Diagnostik’in gücünü aynı çatı altında toplayan Roche’u, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri alanında lider haline getirmiştir.

Roche; onkoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve nöroloji konularında tam anlamıyla farklılaşmış ilaçlara sahip, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketidir. Roche ayrıca in vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında da dünya lideri olup, diyabet yönetiminde öncüdür.

1896 yılında kurulan Roche, hastalıkları önlemenin, tanı ve tedavi etmenin ve topluma sürdürülebilir bir katkıda bulunmanın daha iyi yollarını bulmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Şirket ayrıca, ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalışarak hastaların tıbbi yeniliklere erişimini artırmayı da amaçlamaktadır. Roche tarafından geliştirilen ve aralarında yaşam kurtaran antibiyotiklerin, antimalaryallerin ve kanser ilaçlarının da yer aldığı 30’dan fazla ilaç, Dünya Sağlık Örgütü’nün Model Temel İlaç Listesi’nde yer almaktadır. Roche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) 13 yıl arka arkaya İlaç Endüstrisinde en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir.

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Roche Grubu, 2020 yılı itibariyle 100’ün üzerinde ülkede 100 binden fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir. 2020 yılında Ar-Ge çalışmalarına 12.2 milyar İsviçre Frangı yatırım yapan Roche’un toplam satışı 58.3 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşmiştir. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir. Ayrıntılı bilgi için www.roche.com adresini ziyaret ediniz.

Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.