Saha Benim İşim Projesi ile gençler lise sıralarında istihdama hazırlanıyor!

Genç Başarı Eğitim Vakfı, Soma İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve KİMTAŞ Kireç iş birliğiyle, gençlerin mesleki eğitim ve istihdam süreçlerini desteklemek üzere Saha Benim İşim Projesi hayata geçiriliyor. Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yetkinlik gelişim eğitimlerinin verileceği proje, 12 Mayıs 2023 tarihine kadar 10 ve 11’inci sınıflarda eğitim gören öğrencilerin katılımıyla devam edecek.

Girişimci zihin yapısına sahip gençlerin ve çocukların yetişmesi amacıyla ilköğretimden yüksek öğretim düzeyine kadar farklı yaş grupları için eğitici ve deneyim odaklı programlar tasarlayan Genç Başarı Eğitim Vakfı, Soma İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve KİMTAŞ Kireç ile birlikte yepyeni bir projeye imza attı.

19 Ocak’ta hayata geçirilen, 21 Şubat’ta Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 80 öğrencisi ile ilk eğitimi gerçekleştirilen ve 12 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek olan Saha Benim İşim Projesi kapsamında 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinden seçilen katılımcı gençlerin mesleki eğitim ve istihdam süreçlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Saha Benim İşim Projesi’nde gençleri ne bekliyor?
Yaparak öğrenmeye dayalı bir eğitim programı olan Saha Benim Projesi ile katılımcı öğrencilere, eğitim müfredatında yer almayan ve çalışma hayatına atıldıklarında daha hızlı uyum sağlamalarına katkı sağlayacak Yetkinlik Gelişim Eğitimleri verilecek. Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan “Yetkinlik Gelişim Eğitimleri” sayesinde katılımcılar etkili iletişim, liderlik, takım çalışması, etkin zaman kullanımı, proje yönetimi gibi alanlarda becerilerini geliştirebilecek.

Online eğitimlerin ardından seçilen 20 öğrenci, KİMTAŞ Kireç İnsan Kaynakları ve Mühendislik Birimi tarafından tasarlanan vaka çalışmaları üzerinden sahadaki teknik eğitimlere dahil olacak ve meslekte uzmanlaşmış kişilerden kariyer mentorluğu alma fırsatı yakalayacak. Program dahiliğinde mesleği birinci elden deneyimleme şansına sahip olacak liseli gençler, iş sağlığı ve güvenliği, kalite, çevre ve şirket içi kurallar gibi prosedürleri de uygulamalı olarak öğrenebilecek.

Proje kapsamında KİMTAŞ Kireç’te beş gün işyeri stajı yaparak iş hayatını deneyimleme şansına sahip olacak beş öğrencinin projeyi başarıyla tamamlamalarının ardından istihdamları desteklenecek. İş ve eğitim dünyasını birleştiren bu projeyle gençler meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları nitelik ve becerilerle kariyer yolculuğuna adım atabilecek.

“Alanda öncü etkiye sahip bir proje”
Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Seçil Çelebi projeyle ilgili olarak “Saha Benim İşim projesi, kurumsal iş birliğiyle mesleki ve teknik liselere devam eden öğrencilerin sahaya entegrasyonunun güçlendirilmesi ve öğrencilerin işe hazır hale getirilmesi sürecinde alanda öncü bir etkiye sahip. Eğitim, deneyim ve staj uygulamalarını barındıran proje, Soma Kaymakamlığı, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve KİMTAŞ Kireç iş birliğinde gençlerin gelecekleri için atılmış somut ve sonuç odaklı bir adım. Süreçte öğrenciler, alana ait teknik eğitimleri sahada yüz yüze alma şansına sahip olurken bu becerilerini deneyime dayalı şekilde geliştirmelerine yönelik tasarlanmış etkinliklere katılacak ve KİMTAŞ Kireç ekibi ile bire bir çalışma ve staj imkanına sahip olacak.” dedi.

“Gençlerin başarı şanslarını artırmayı amaçladık”
Projeyle, özellikle çalışma hayatının çok başında olan ya da mesleğini seçme aşamasındaki gençlerin hayattaki başarı şanslarını artırmayı amaçladıklarını söyleyen KİMTAŞ Kireç’in İnsan Kaynakları İş Ortağı Cansu Erdoğan, “Eğitim müfredatında yer almayıp, özellikle çalışma hayatına atıldıklarında daha hızlı uyum sağlamalarına katkı sağlayacak eğitimlere odaklandık. Örneğin; etkili iletişim, liderlik, takım çalışması, etkin zaman kullanımı, proje yönetimi gibi eğitimlerle becerilerini geliştirmeyi hedefledik. İkinci aşamada ise onları kendi sahamıza davet ederek bizler sahada bu işleri nasıl yapıyoruz, ne tür sistemler kullanıyoruz, bir işi yaparken ne tür prosedürler (İş sağlığı ve güvenliği, kalite, çevre ve şirket içi kurallar gibi) izliyoruz, anlatmayı planladık. Bu süreçte, ilgili departman ve ünitelerden teknik arkadaşlar, kendi sorumlu oldukları sahayı gençlerimize anlatarak sahada uygulamalı gösterecekler” dedi.