Şirketlerin satın alma ve tedarik zinciri yönetiminin dijital dönüşümün gücüyle yeniden şekillenmesine destek verecekler

Denetim, vergi ve danışmanlık alanında hizmetler sunan KPMG Türkiye ve Türkiye’nin lider satın alma ve tedarik zinciri yönetimi şirketi Zer, stratejik bir iş birliğine imza attı. Anlaşmayla, her iki şirketin oluşturacağı ortak güç ile satın alma ve tedarik zinciri yönetiminin yeniden şekillendirilmesi ve Zer’in sunduğu dijital platformların kullanımının yaygınlaştırılarak, etkin maliyet ve operasyon yönetiminde şirketler için değer yaratılması hedefleniyor.

KPMG Türkiye ve Koç Topluluğu şirketlerinden Zer; strateji, iyi uygulama ve dijital dönüşümü bir araya getiren bir iş birliği anlaşması imzaladı. İş birliği ile şirketlerin satın alma ve tedarik zinciri yönetimlerinde değişen iş koşullarına uyum sağlamalarını kolaylaştıracak çözümler sunulacak.

KPMG Türkiye ve Zer’in mevcut ve potansiyel müşterilerinin tedarik zinciri ve satın alma süreçlerinin yeniden şekillendirilmesi için birlikte çalışacağı anlaşma ile, Zer’in de öncülüğünü yaptığı satın alma ve tedarik zinciri yönetiminin dijital platformlar üzerinden yürütülmesi, online ihale, online sipariş yönetimi gibi maliyet tasarrufu, şeffaflık ve hız sağlayan yöntemlerle daha fazla şirketin tanıştırılmasını hedefleniyor.

Yaptıkları iş birliği hakkında değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Strateji, Operasyonlar ve Sürdürülebilirlik Danışmanlığı Şirket Ortağı Serkan Ercin şunları söyledi: “Ekonomiler küresel ölçekte enflasyonist baskılarla boğuşmaya devam ederken hemen hemen her sektörde en büyük risklerden biri olarak görülen tedarik zinciri sorunları da malzeme ve materyal maliyetlerinde artışa neden oluyor. Tedarik zincirlerinde daha önce hiç görülmemiş kesintiler yaşadığımız bu dönemde ekonominin tüm alanlarında olduğu gibi şirketlerin satın alım faaliyetlerinde de yeni şartlara kendilerini hızla adapte etmesi büyük önem taşıyor. Negatif etkileri ortadan kaldırmak adına şirketler, dijital dönüşme her zamankinden daha fazla öncelik vererek ve bu alanda bilinçli yatırımlar yaparak tedarik zincirinde yaşanan sorunları bertaraf edebilir, bu şekilde hem tüketici talebine karşılık verebilir hem de üretim yetkinliklerini artırabilir. KPMG olarak dijital dönüşüm konusunda sektör bağımsız tüm müşterilerimizin güvenilir iş ortağıyız. Bu alandaki bilgi birikimimiz ve çözümlerimizle kurumsal strateji seviyesinden başlayarak kurumların inovasyon stratejilerini ve dijital stratejilerini ele alıp öncelikli bir yol haritası çıkarılmalarına destek oluyoruz. Zer ile yaptığımız bu iş birliği ile de birlikte dijital dönüşümün gücünü arkamıza alarak kurumsal şirketlerin ve sektörel organizasyonların yüksek performanslı tedarik organizasyonları kurmasına ve yönetmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.”

İş birliği anlaşmasına imza atan Zer Satış ve Promena Hizmetleri Direktörü Orçun Güven, anlaşmanın alanlarında lider iki şirketin muhtelif kabiliyetlerini bir araya getirdiğini belirterek, “Zer olarak KPMG Türkiye ile müşterilerimizin tedarik zinciri ve satın alma süreçlerini, dijital platformlarımızın gücü ile daha sürdürülebilir bir yapıya dönüştürecek önemli bir iş birliğine imza attık. Zer’in kurumsal satın alma ve tedarik zinciri yönetimindeki 20 yıllık uzmanlığı, satın alma süreçlerini yönettiği farklı sektörlere hakimiyeti ve başta Promena ve ZerOnline olmak üzere, müşterilerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren dijital platformları ile KPMG Türkiye’nin danışmanlık ve analiz gücü, mevcut ve potansiyel müşterilerimizin süreçlerini yeniden inşa etmelerine ve belirsiz iş koşullarına karşı önlerini açmalarına katkı sağlayacak. Zer olarak 1 milyar doları aşan satın alma ve tedarik hacmimiz, 130’dan fazla kategoride geliştirdiğimiz sektör uzmanlığımız ile Türkiye’de tedarikçi ve müşteriyi birbirine bağlayan en geniş, güvenilir ve güçlü ekosisteme sahibiz. Türkiye’nin lider şirketlerine daha dayanıklı ve daha esnek yapıda iş yapmalarına katkı sunacak şekilde hizmet veriyoruz. KPMG Türkiye ile olan iş birliğimizle faydalı iş modelimizi daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

KPMG Hakkında
Denetim, vergi ve danışmanlık alanında teknoloji temelli hizmetler sunan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 145 ülkede 236 binin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv; endüstriyel sektörlerden gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti sağlıyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara, İzmir ve Bursa ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.850 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet veriyor. 2020 yılında küresel ağın Lighthouse lisansını alarak yeni teknolojilerde dünyadaki mükemmeliyet merkezleri arasına giren KPMG Türkiye, müşterilerine değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Zer Hakkında
2003 yılında Koç Topluluğu Şirketleri’nin endirekt satın almalarının merkezileştirilmesi amacıyla kurulan ve yıllar içinde satın alma ve tedarik dünyasında yarattığı yenilikçi modelle sektöre yön veren Zer, Koç Topluluğu’nun yanı sıra yurt içi ve yurt dışından müşterilerine lojistik, malzeme, medya ve hizmet satın alma çözümlerinden ikinci el emtia, endüstriyel atık ve hurda satışına kadar geniş bir alanda kurumsal satın alma ve tedarik zinciri yönetimi hizmeti veriyor. Zer, başta Promena olmak üzere geliştirdiği dijital çözümler ile satın alma ve tedarik zinciri yönetimi alışkanlıklarını değiştiriyor. 2021 yılında yer aldığı global ISG Provider Lens listesinde ‘satın Alma ve Tedarik Hizmetleri’ ve ‘Dijital Platformlar’ kategorilerinde güçlü bir hizmet sağlayıcı olarak konumlandırılan Zer, operasyonu her gün takip eden yapısı ve kategorilerüstü deneyimi ile iş dünyasındaki gelişmeleri ve değişimleri önden görerek, şirketlerin olası risklere hazırlıklı ve donanımlı hale gelerek dayanıklı ve esnek tedarik zincirleri kurmalarına katkı sunuyor. Detaylı bilgi için www.koczer.com adresine başvurabilirsiniz.