TEGV’den ‘Geleceğin İş Gücünü’ destekleme Projesi

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş nesillerin yetişmesi için Türkiye genelindeki etkinlik noktalarında nitelikli eğitim desteği sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen yeni bir proje hayata geçiriyor. Cinsiyet Eşitliği Odağında Geleceğin İnsana Yakışır İşleri Yaklaşımının Desteklenmesi Hibe Programı (Future of Works) kapsamında TEGV, “Geleceğin Becerilerinin İzinde Çocuklar ve Gençler için Teknoloji Eğitimi” projesini yürütecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği odağında endüstri 4.0 odaklı beceriler geliştirerek gelecekteki meslekler için insan kaynaklarını iyileştirmek ve istihdamı artırmak amacıyla başlatılan proje 12 ay sürecek. Uzun vadede Türkiye’nin dijital alanda teknoloji çağına yön veren ülkelerden biri olması hedeflenen Projenin sözleşmesi 25 Temmuz günü, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı makamında imzalandı.
Teknoloji odaklı interaktif video ve kılavuzlara erişim sağlanacak
Proje kapsamında teknoloji odaklı öğrenme yaklaşımları konusunda geniş çaplı bir araştırmaya yer verilecek; teknolojide gelişmiş Avrupa ülkeleri ziyaret edilerek örnek modeller incelenecek. Bir yıl boyunca sürecek projede TEGV gönüllü ve eğitmenlerinin TEGV eğitim programlarından Algo Dijital (Kodlama), Tasarım ve Beceri Atölyesi ve Özgür Atölye eğitimlerini alması sağlanacak. Aynı zamanda web tabanlı bir öğrenme yönetim sistemi kurularak isteyen çocuklar ve gönüllüler başta olmak üzere herkesin teknoloji odaklı interaktif video ve kılavuzlara erişimi sağlanacak.
Geleceğin mesleklerine uyumları kolaylaşacak
Çocuklara ve gönüllülere proje tabanlı eğitimler verilerek eleştirel ve yaratıcı düşünmeleri ve tasarım anlayışını benimsemeleri sağlanacak. Bu sayede çocukların ve gönüllülerin geleceğin mesleklerine uyumları kolaylaşacak ve gelecekte istihdam edilme şansları artacak. TEGV projeyle birlikte, çocukların becerilerini bugünden arttırarak geleceğin işgücünü desteklemeyi planlıyor.