Tohum Otizm Vakfı, Henkel ve istegelsin, otizmli çocukların hijyen eğitimi için kolları sıvadı.

Tohum Otizm Vakfı, Henkel ve istegelsin, otizmli çocukların hijyen eğitimi için kolları sıvadı. Gerçekleştirilecek ‘’Tohumdan Gelen Hijyen’’ projesi ile otizmli çocukların öz bakım becerilerine katkı sağlanacak.

Otizmli bireylerin eğitiminde öz bakım becerilerini kazandırmak, bireysel gelişimlerini arttırmak ve bağımsızlıklarını sağlamak için büyük önem taşıyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak; Henkel, Tohum Otizm Vakfı ve istegelsin, otizmli öğrencilerin zor ve uzun süreli eğitim konularından olan tuvalet, duş alma, tırnak kesme ve kişisel hijyen gibi öz bakım becerileri gerektiren konularda doğrudan veya dolaylı yoldan desteklenmeleri için gerçekleştirilecek projede iş birliği yaptı.
Geliştirilen iş modeli ile otizmli çocuklara destek
Otizmli bireylerin zorlu ve uzun süreli eğitim konularından tuvalet, duş alma, tırnak kesme ve kişisel hijyen gibi öz bakım becerilerinde doğrudan veya dolaylı yoldan desteklenmeleri için Henkel ve istegelsin işbirliği ile geliştirilecek iş modelinde; istegelsin üzerinden satın alınacak her Persil, Tursil, Perwoll, Vernel, Pril, Bref, Dixi, Clin ve K2R ürünü ile otizmli bireylerin öz bakım becerilerini öğrenmesine ve hayatın her aşamasına bağımsız bireyler olarak dahil olmalarına destek olacak.

Tohumdan Gelen Hijyen
Proje ile İstanbul, Ankara ve İzmir’deki özel eğitim okullarına gönderilecek olan ve Tohum Otizm Vakfı tarafından hazırlanan “Otizmli Çocuklar İçin Kişisel Hijyen Eğitim Kiti” ile otizmli bireylerin uygulamalı olarak tuvalet, duş alma, tırnak kesme gibi hijyen becerilerini öğrenmeleri hedefleniyor.
İçeriği Tohum Otizm Vakfı tarafından oluşturulan ve yüz yüze yapılan öğretmen eğitimlerine, belirlenen her ildeki özel eğitim öğretmenleri katılacak. Projenin ilerleyen aşamasında kişisel hijyen eğitimi, Tohum Otizm Vakfı Eğitim Portalı üzerinden de zaman ve mekandan bağımsız şekilde erişime açılacak.
Otizmli bireyler için en etkili yolun yoğun ve sürekli özel eğitim olduğunu belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Özgül Gürel şunları söyledi;
‘’Eğitim hayatına katılımda var olan önyargılar kırılamadığı için otizmli bireylerin iyi eğitim hizmetine erişebilmesi ve ilerleyen dönemde aldıkları eğitim doğrultusunda kendi yeteneklerine uygun iş bulabilmeleri mümkün olmuyor. Ancak eğitim ortamına erişebilen otizmli bireyler, ileriki yaşlarında hak ettiği toplumsal yaşama kavuşabiliyor.
Eğitim sırasında otizmli bireyler için en zorlu ve uzun süreli konulardan biri de kişisel hijyen. Otizmli bir bireyin günlük yaşam kalitesini standart bir şekilde sürdürebilmesi için öz bakım becerilerini en iyi şekilde kazanmış olması gerekiyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Henkel ve İstegelsin’in kıymetli desteği ile gerçekleştireceğimiz ‘’Tohumdan Gelen Hijyen’’ projesi daha fazla otizmlinin öz bakım becerilerini kazanmasına ve bireysel bağımsızlaşmasına yardımcı olacak. Projede verdikleri değerli destekler ve iş birliği için tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.’’

Tohum Otizm Vakfı Hakkında
Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.
Henkel Hakkında
Henkel, global olarak dengeli ve çeşitlilik gösteren bir portföyle faaliyet göstermektedir. Güçlü markalar, inovasyonlar ve teknolojiler sayesinde şirket; üç iş birimiyle hem endüstriyel hem de tüketici iş birimlerinde lider konumlara sahiptir. Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri, yapıştırıcı piyasasında global bir liderdir. Henkel’in Çamaşır & Ev Bakım ile Beauty Care İş Birimlerinde, dünya genelinde pek çok piyasa ve kategoride liderliği bulunmaktadır. 1876 yılında kurulan Henkel, 140 yılı aşkın süredir başarısını sürdürmektedir. 2021 mali yılında Henkel, 20 milyar Euro’nun üzerinde satış ve yaklaşık 2,7 milyar Euro düzeltilmiş faaliyet kârı bildirmiştir. Henkel dünya çapında, güçlü bir şirket kültürü ile bir araya gelmiş, tutkulu ve çeşitliliği kapsayan, sürdürülebilir değer yaratmak için çalışan ve ortak değerlerde birleşen 52.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Sürdürülebilirlik konusunda tanınmış bir lider olarak Henkel, birçok uluslararası endeks ve sıralamada en üst sıralarda yer almaktadır. Henkel’in imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır. Daha fazla bilgi için lütfen www.henkel.com’u ziyaret ediniz.
istegelsin Hakkında
Yıldız Ventures çatısı altında Türkiye’nin tamamen online hizmet veren ilk süpermarketi istegelsin, yüzlerce marka ve binlerce çeşit ürünü 365 gün indirimlerle kullanıcılarına sunuyor. Kusursuz bir yeni nesil market alışveriş deneyimi yaşatmayı hedefleyen istegelsin, ürünleri soğutuculu araçları ile soğuk zinciri kırmadan taze ve güvenli bir şekilde müşterilerine ulaştırıyor.