Türkiye Bilişim Vakfı’nın yeni yönetim kurulu belirlendi

“Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme” amacıyla çalışan Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) genel kurul toplantısı 20 Mart’ta düzenlendi. TBV’nin 2023-2025 çalışma dönemi yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda konuşma yapan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, içinde bulunduğumuz dönemi bir kırılım çağı olarak değerlendirerek, TBV’nin bu dönemde ortaya çıkan yeni modeller üzerinde çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinlikleri gerçekleştirmek ve özellikle yeni teknolojilerin sosyal ve ekonomik yaşam üzerine etkilerini inceleyip nitelikli ve saygın paydaşlarla birlikte projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürüten Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) genel kurul toplantısı 20 Mart’ta gerçekleşti.
TBV’nin 2023-2025 çalışma dönemi yönetim ve denetim kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda; vakfın dönem faaliyetleri, eğitim projeleri, ödül programları, rapor çalışmaları, AB Fonlarıyla yürütülen projeler ve platformlar değerlendirildi.

“Gri alanları kapsayan yeni modeller üzerinde çalışacağız”
Kurulda yaptığı konuşmada içinde bulunduğumuz dönemi kırılım çağı olarak değerlendiren TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı; “Son yıllarda ağır kırılımlar yaşıyoruz. Örneğin, COVID-19 dünyaca bir kırılımdı. FED faizleri artırarak, hükümetimiz faizleri indirerek ekonomik kırılımlar yarattılar. Teknolojide de kırılımlar yaşadık: Metaverse, Cripto, NFT, DAO’LAR ve en son yeni oyuncağımız ChatGPT oldu. Fakat en kötü kırılımı depremle yaşadık. Kırılımlar karanlık taraflarıyla, kontrol edilemeyen gri alanlarıyla birlikte geliyor. Gittikçe kontrolün elden kaybolduğunu görüyoruz. Alıştığımız ‘otorite’ kavramı doğal olarak kırılımlara ters düşüyor. Kırılım çağında temel tercihlere zorlanıyoruz. Ya birbiri üstüne doğan kırılımlarla değişime adapte olabilecek bir dünyayı kabul edeceğiz ya saldırganlaşıp, hırçınlaşarak ipleri elimize tutmaya çalışacağız ya da gri alanları kapsayan yeni modeller üzerinde çalışacağız. TBV olarak tercihimiz neredeyse 30 yıldır üçüncü seçenek oldu” dedi.

“Travmalar uzun dönemli fırsatlar da içeriyor”
Yaşanan her bir afetin bir travma olduğunu dile getiren Faruk Eczacıbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Travmalar genleri de değiştirebiliyor ve acıklı olduğu kadar uzun dönemli fırsatlar da içeriyor. Yeni modeller, inovatif yapılar ortaya çıkıyor. TBV’nin görmek istediğim en önemli aşamalarından birisi, yeni modeller üzerinde kurumsal olarak çalışabilecek uluslararası bir kurum olabilmesi.”

TBV’nin ekibinin yeni dönemde gençleştiğini belirten Faruk Eczacıbaşı, yeni yol arkadaşlarına teşekkür etti.

TBV 2023-2025 çalışma dönemi Yönetim ve Denetim Kurulu Üye listesi
Yönetim Kurulu Asıl Üye

Faruk
ECZACIBAŞI

Bülent
GÖNÇ

Ayşe Ufuk
AĞAR

Rahmi
AKTEPE

Murat
ALSAN

Burak
AYDIN

Yasin
BECENİ

Berrin
BENLİ

Prof. Dr. Kemal
CILIZ

Dr. İzel Levi
COŞKUN

Prof. Dr. Altan
ÇAKIR

Hande
ÇİLİNGİR

Berç
ÇUBUKÇİYAN

Barış
ERDEMİR

Dr. R. Erdem
ERKUL

Melih Murat
ERTEM

Atakan
FOÇA

Özgür
GÜNERİ

Emrehan
HALICI

Ahmet
HANÇER

Erman
KARACA

Barış
KARAKULLUKÇU

Levent
KIZILTAN

İlker
KURUÖZ

Ahmet
ÖNGÜN

Mert
ÖZGÜR

Barış
ÖZİSTEK

Can
SELÇUKİ

Ahmet Ussal
ŞAHBAZ

Tolga
ULUTAŞ

Serdar
URÇAR

Prof. Dr. Dicle
YURDAKUL

Ceren
ZEYTİNOĞLU

Denetleme Kurulu Asıl Üye

Ali
SAYDAM

Cüneyt
KALPAKOĞLU

Tayfun
UĞUR