Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile Nutricia, Serebral Palsili çocuklar için el ele verdi

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye ve Nutricia Türkiye’nin el ele vererek hayata geçirdiği “Serebral Palsi’de Enerji Dolu Bir Adım – Beslenmeden Olmaz” projesi ilk yılında 31 çocuğa ve ailesine ulaşarak çocukların hem yeme içme becerilerinde hem de iletişim fonksiyonlarında olumlu yönde gelişme sağladı. İlk yılı başarıyla sonuçlanan proje, 2022’de 20 çocuğa destek verilerek devam ederken, proje kapsamında ulaşılan tüm çocuklara kişiye özel multidisipliner yöntemlerle sunulan tedavinin yanı sıra tedavinin sürdürülebilir etkisi için beslenme danışmanlığı da veriliyor.
TÜRKİYE’de her yıl altı binden fazla bebeğe tanı konulan Serebral Palsi’de beslenme ve multidisipliner tedavi büyük önem taşıyor. Yeme-yutma problemleri, sık kusma, yemek sırasında yiyeceklerin boğaza takılması gibi beslenme problemleri, uzun süren öğünlere ve yetersiz beslenmeye yol açarak Serebral Palsili çocuklarda büyüme-gelişme geriliğine, solunum enfeksiyonlarına ve bağışıklığın düşmesine neden oluyor. Bu duruma yönelik olarak çocukların beslenme problemlerinin önüne geçmeyi hedefleyen Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye ve Nutricia Türkiye el ele verdi ve “Serebral Palsi’de Enerji Dolu Bir Adım – Beslenmeden Olmaz” projesini hayata geçirdi. Projenin ilk yılında 31 çocuğa ve ailesine ulaşılarak tedavileri multidisipliner yöntemlerle karşılandı. Proje kapsamında verilen fizyoterapi, diyetisyen, dil ve konuşma terapisi, psikolojik destek ile özellikle çocukların iletişim fonksiyonlarında, el becerilerinde, gelişim ve büyümelerinde olumlu yönde gelişme gözlendi. Ayrıca Serebral Palsili çocukların yutma bozukluğu şiddetinde ve anksiyete ölçeğinde azalma sağlandı.
2021’de başarıyla tamamlanan ve doğru beslenmenin Serebral Palsili çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimini desteklediğini, tedavi sürecine katkı sağladığını gözler önüne seren Serebral Palsi’de Enerji Dolu Bir Adım – Beslenmeden Olmaz projesi, 2022’de de devam edecek ve bu yıl 20 çocuğun büyüme ve gelişmeleri değerlendirilerek, kendilerine özel beslenme programlarına ve tedavilerine başlanacak.
“Kişiye özel 360 derece tedavi ile Serebral Palsili çocuklara destek oluyoruz”
Sağlıklı ve doğru beslenmenin Serebral Palsili çocuklar için önemine değinen Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin; “Nutricia Türkiye ile hayata geçirdiğimiz “Serebral Palsi’de Enerji Dolu Bir Adım – Beslenmeden Olmaz” projesini çok önemsiyoruz. Proje kapsamında ulaştığımız her bir Serebral Palsili çocuğumuza projede yer alan uzmanlarımızın değerlendirmeleri ile başlayan süreç sonrasında Fizyoterapi, Dil ve Konuşma, Psikoloji ve Gelişim Danışmanlığının yanında Diyetisyenlik hizmetini içeren bütüncül terapiler planlıyoruz. Kişiye özel bu tedaviler ile Serebral Palsili çocukların sağlıklı ve düzgün bir fiziki duruşa sahip olması ve oral motor fonksiyonlarının gelişiminin daha hızlı olması adına beslenme planı hazırlıyoruz.” diye konuştu.
Nutricia Türkiye Uzman Beslenme Direktörü Cenk Kurt ise projeye dair şunları söyledi; “Serebral Palsili çocukların gelişimleri, yaşamlarını daha sağlıklı ve daha konforlu sürdürebilmeleri adına başlattığımız “Serebral Palsi’de Enerji Dolu Bir Adım- Beslenmeden Olmaz” projesi ile bu yıl sonu itibarıyla toplam 51 çocuğa ulaşmış olmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında multidisipliner yöntemlerle uygulanan tedavi ile bir yandan Serebral Palsili çocukların yeme içme becerileri başta olmak üzere çevreleri ile olan iletişimlerindeki gelişmeye şahit olmak, diğer yandan ise anksiyete ve umutsuzluk seviyelerindeki azalma gibi sonuçları gözlemlemek bizim için çok değerli. Öte yandan Türkiye’de yaklaşık 96 bin Serebral Palsili çocuk bulunuyor, dolayısıyla bu konuda farkındalık yaratmayı da en az bu projeyle doğrudan dokunabildiğimiz çocuklarımıza verdiğimiz tedavi desteği kadar önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl proje kapsamında sosyal medya kanallarında gerçekleştirdiğimiz alanında uzman doktorlarla canlı yayınlar ve bilgilendirme seansları ile toplumda farkındalık yaratma hedefimizde geniş kitlelere ulaşarak başarılı sonuçlar aldık. Bu yıl da farkındalık çalışmalarımıza odaklanmaya devam edeceğiz.”
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye – Hakkında
Vakfımız, Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluştur. 50 yıl önce bir apartman dairesinde başlayan Vakfımızın faaliyetleri, bugün Ataşehir’deki 35 dönümlük Merkezde devam etmektedir. Vakfımız, Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunmaktadır. Bir yandan, çocuklara çok yönlü bakış açısıyla hizmet sunarken diğer yandan Cerebral Palsy bilinirliğinin artması için çalışmalarını her gün aynı heyecanla yürütmektedir. . Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi bulunan Vakfımızda, kurulduğu günden bugüne 30 binden fazla çocuk ve ailesine hizmet verilerek destek olundu.
1972 yılından beri, şeffaf ve hesap verebilirlik prensipleriyle hizmet veren Vakıf, konu hakkında bilinirliği artırmak ve çocuklara daha çok destek sağlayabilmek için 2018 yılı Eylül ayından itibaren “Cerebral Palsy Türkiye” markasıyla yoluna devam etmektedir.
Detaylı bilgi için: www.tscv.org.tr
Nutricia Türkiye Hakkında
Türkiye’de 1996 yılında faaliyete geçen Nutricia İleri Medikal Beslenme (Advanced Medical Nutrition), çeşitli hastalıklarda tedavi sürecine destek olmak ve hastaların yaşam kalitesini artırmak amacıyla çalışmaktadır. Erişkin, pediatri ve metabolik hastalıklar alanlarına özel klinik beslenme ürünleri bulunan Nutricia, daha fazla insan sağlığına katkıda bulunma misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 1 Kasım 2007 tarihinden bu yana Danone bünyesinde faaliyetlerini sürdüren şirket, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) üyesidir.
Detaylı bilgi için: www.nutricia.com.tr