Yeni Nesil Ultra İnce Katlanabilir Xiaomi MIX Fold 2 tanıtıldı

Xiaomi, Çin’de gerçekleştirilen ve Xiaomi Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun’un merakla beklenen yıllık konuşmasını yaptığı ürün lansmanı etkinliğinde gelişmiş katlanabilir amiral gemisi akıllı telefonu Xiaomi MIX Fold 2’yi tanıttı. Ultra ince katlanabilir akıllı telefon alanında dev bir sıçramayı temsil eden katlanmamış hali yalnızca 5,4 mm¹ kalınlığında olan Xiaomi MIX Fold 2, hem iç hem de dış ekranlarında tutarlı bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Ayrıca cihaz, harika bir Leica görüntü deneyiminin yanı sıra en son Snapdragon® 8+ Gen 1 mobil platformuyla olağanüstü bir enerji verimliliği sağlıyor. Xiaomi, etkinlikte ayrıca Xiaomi Pad 5 Pro, Redmi K50 Ultra ve çeşitli ekosistem ürünlerini de tanıttı.

Xiaomi Tarafından Geliştirilen Mikro Su Damlası Menteşe
Devrim niteliğinde bir tasarıma sahip olan Xiaomi MIX Fold 2, yalnızca 11,2 mm¹ kalınlığındaki katlanmış gövdesiyle birçok cihazdan ince ve piyasadaki en ince katlanabilir akıllı telefonlardan biri olarak öne çıkıyor. Her iki tarafı katlanmamış halde yalnızca 5,4 mm¹ olan cihaz mükemmel bir kullanım deneyimi sunuyor.

Xiaomi, form faktöründeki bu çığır açan yenilikleri elde etmek için katlanabilir akıllı telefonların temel bileşeni olan menteşeyi iyileştirmeye odaklandı. Daha küçük bükülme yarıçapına, daha ince ekran modüllerine, özelleştirilmiş mini döner menteşeye ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Mikro Su Damlası Menteşe ile donatılan Xiaomi MIX Fold 2’de karbon fiber çift kanatlı kayan panel oluşturmak için lehimsiz bir entegre hassas işlem kullanıldı. Bu yüksek düzeyde entegre bileşenler, parça sayısının yalnızca 87’ye inmesini sağlayarak her zamankinden daha hafif ve daha ince bir menteşe tasarımına olanak tanıdı.

Ek olarak, menteşenin her iki tarafında boşluk yığınlama teknolojisi ve esnek paneller için büyük gizli boşluklar kullanıldı. Bu, alan kullanımında yüzde 20’lik bir artış sağlarken dengeli ağırlık dağılımı sayesinde 5,4 mm¹ kalınlığında düz bir tasarıma olanak tanıdı.

İki ekran, tek olağanüstü görüntüleme deneyimi
Xiaomi MIX Fold 2, iki tarafında iki farklı boyutta iki AMOLED amiral gemisi ekranla birlikte katlanır bir iç tasarıma sahip. Dış ekran, çoğu uygulama ile mükemmel uyumluluk sağlayan ve kullanım sırasında kullanıcı deneyimini öne çıkaran klasik 21:9 oranında bir tasarıma sahip. 6,56 inç ekran, Samsung E5 materyale, 2520×1080 çözünürlüğe sahip ve 120Hz yüksek yenileme hızını ve P3 renk gamını destekliyor. 1000 nit’e kadar parlaklığı ekranı ile olağanüstü kullanıcı deneyimi sunuyor ve diğer yaygın ekranlara göre büyük bir avantaj sağlıyor.

Xiaomi MIX Fold 2’nin iç tarafında 8,02 inçlik Samsung Eco² OLED ekran yer alıyor. POL-LESS teknolojisini kullanan ekran, geleneksel polarizörü ultra ince renk filtresiyle değiştiriyor ve ekrandaki yansımayı azaltmak için siyah matris malzemesi kullanıyor. Geleneksel ekranlarla karşılaştırıldığında, güç tüketimini yüzde 25 azaltırken ışık geçirgenliğini yüzde 33 artırıyor. 2160×1914 çözünürlüğe sahip olan ekran, P3 renk gamını ve LTPO 2.0 1-120 Hz AdaptiveSync Pro teknolojisini destekliyor. Ultra düşük anti-AR filmi, ekran yansımasını yüzde 2’nin altına düşürerek daha ayrıntılı görüntüleme deneyimi ve hoş bir estetik sağlıyor.

Cihazın iki ekranı da 120Hz yenileme hızı, ana renklerde profesyonel ekran kalibrasyonu, 1.000 nit parlaklık ve Dolby Vision desteğiyle olağanüstü tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hangi ekran kullanılırsa kullanılsın cihaz, ön ve arkada ortam ışığını algılayarak doğal ve kusursuz otomatik parlaklık ayarı veriyor.

Katlanır ekranların yeni standardı: MIUI Fold 13
Xiaomi MIX Fold 2, en son MIUI Fold 13 işletim sistemine sahip. Klasik MIUI arayüzü kullanılarak geliştirilen MIUI Fold 13, kullanıcı deneyiminde ilerlemeler sunan ekran etkileşim optimizasyonları ile katlanabilir form faktörüne mükemmel bir şekilde uyarlandı. Akıllı ekranlı masaüstü tasarımı, katlanabilir ekrana uyum sağlıyor ve akıllı telefon görüntüleme alanını iki katına çıkarıyor. Görsel tutarlılığın yanı sıra mevcut yüzlerce MIUI pencere öğesinin deforme olmadan kullanılabilmesine olanak tanıyarak hem estetiği hem de kullanılabilirliği artırıyor.

Xiaomi MIX Fold 2’nin sistem uygulamaları, geniş ekran için özelleştirildi ve daha iyi bir ekran deneyimi için çok sayıda uygulama arayüzü yeniden tasarlandı. Takvim, dosya yönetimi, ses kaydedici, notlar ve diğer uygulamalar, büyük ekranın tüm avantajlarından yararlanmak için yeni bir sütun tasarımı kullanıyor. Üçüncü taraf uygulamaların uyarlaması ise Android 12L’ye göre yürütülecek. Bu, üçüncü taraf uygulamalar için daha fazla yerel destek yeteneği sağlayacak.

Ek Xiaomi MIX Fold 2 inovasyonları arasında akıllı ekran etkileşimleri yer alıyor. Kullanıcılar artık üç parmağını kaydırarak ekranı bölebiliyor. Bölünmüş ekran modundan çıkmak için de kullanılabilen kayan pencerelere kenar çubuğundan hızla erişebiliyor. Kayan pencereler ve bildirimlerin tasarımında yapılan ayarlamalarla çoklu görevler çok daha verimli bir hale getirildi.

Otantik Leica Imagery, çift kalite yaklaşımı
Xiaomi, Leica’nın görüntü uzmanlığını kendi bilgi işleme dayalı fotoğrafçılık alanındaki zengin deneyimiyle birleştirerek akıllı telefon fotoğrafçılığına yeni bir görüntü standardı getirdi. Optik mükemmelliği sağlamak için Xiaomi MIX Fold 2, tümü ALD düşük yansıma kullanan 7P lenslere sahip 50MP IMX766 ana kamera ile donatıldı. Cihazda ayrıca, 13MP ultra geniş açılı kamera ve 2x optik yakınlaştırma ve portre özelliklerine sahip bir 8MP telefoto kamera bulunuyor.

Xiaomi MIX Fold 2, Leica sertifikalı Summicron lense ek olarak “Leica Authentic Look” ve Leica Vibrant Look” olmak üzere iki farklı fotoğraf moduna erişim sunuyor. Her iki mod kullanıcılara gelişmiş yaratıcı özgürlük sunuyor. Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi ProFocus sayesinde hızlı kamera başlatma, hızlı çekim ve saniyede 30 kareye kadar sürekli çekim desteği sunuyor.

Video özelliklerine gelindiğinde ise Xiaomi MIX Fold 2, Dolby Vision HDR kaydının yanı sıra video görüntüleme için hem Dolby Vision hem de Dolby Atmos desteğine sahip. Cihaz ile çekilen videolar, özellikle Dolby Vision’ı destekleyen UGC platformları kullanıldığında harika görünüyor ve kullanıcıların olağanüstü görselleri çevrimiçi olarak paylaşmasına olanak tanıyor.

Ultra ince bir gövdede Snapdragon® 8+ Gen 1 ve amiral gemisi performansı
Xiaomi MIX Fold 2, devrim niteliğindeki ince ve hafif katlanabilir ekran tasarımına ek olarak hızlı performans için en son Qualcomm Snapdragon® 8+ Gen 1 mobil platformu içeriyor. TSMC’nin 4nm üretim süreci, on milyarlarca transistörü tırnak boyutunda bir alana entegre ederken enerji verimliliğinde önemli bir artış sağlıyor. Bu gelişmiş süreç, hem işlemci hem de GPU performansında yüzde 10 artış sağlarken aynı anda işlemci ve GPU enerji tüketimini yüzde 30 oranında artırıyor. Bu yükseltilmiş tasarım, ultra ince akıllı telefonun aynı anda hem yüksek hızlı hem de verimli olmasını sağlıyor.

Mükemmel enerji verimliliği, uzun ömürlü bir pil sağlıyor. İç ekran sıklıkla kullanıldığında bile tam gün kullanılabiliyor. Öncelikle dış ekran kullanıldığında ise uzun süreli kullanım sunuyor.

Xiaomi MIX Fold 2, katlanabilir akıllı telefonlarda nadiren görülen geniş alanlı VC ile donatılan bir soğutma sistemine sahip. Yüksek kaliteli VC, tipik VC’lere kıyasla termal iletkenlikte yüzde 50 iyileştirme sağlayan 2520 mm²’ye kadar bir yüzey alanı sunuyor. Pilin iç katmanı, 3715 mm²’ye kadar alana sahip ikinci nesil bor nitrür ısı yayma filmi ile kaplıdır. Son olarak, çok katmanlı yüksek yoğunluklu grafit levha, Xiaomi MIX Fold 2’nin mükemmel sürekli performansı için sağlam bir temel oluşturuyor.

Hem iş hem de eğlence için 12,4 inç geniş ekranlı Xiaomi Pad 5 Pro
Xiaomi Pad 5 Pro, kullanıcıların hem iş hem de eğlence amaçlı kullanımlarında verimlilik ev üst düzey deneyim sağlayan 12,4 inç büyüklüğünde geniş bir ekrana sahip. 2560×1600 ultra yüksek çözünürlüğe, 120Hz yüksek yenileme hızına ve donanım düzeyinde mavi ışık azaltma özelliğine sahip olan ekran, bölünmüş ekranlarda video izleme ve çoklu görevler için rahat ve sorunsuz bir deneyim sunuyor. Xiaomi Pad 5 Pro’nun yerleşik konferans modu, konuşmayı gerçek zamanlı olarak metne dönüştürebiliyor, farklı konuşmacılar arasında ayrım yapabiliyor ve Çince – İngilizce dil çifti arasında gerçek zamanlı çeviriyi destekliyor.

Tamamen yükseltilmiş Redmi K50 Ultra
Sevilen Redmi K50 serisine katılan Redmi K50 Ultra, performans, ekran, kamera ve şarj yükseltmeleriyle ürün ve kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Redmi K50, en son Snapdragon 8+ Gen 1 mobil platformuna ve 1.5K düz ekrana sahip. Akıllı telefonun üçlü kamera kurulumu, çok sayıda Xiaomi AI Image çözümü uygulanarak geliştirilen 100MP ana kamera, 8MP ultra geniş açılı kamera ve 2MP telefoto kameradan oluşuyor. Gelişmiş yazılım ve donanım kombinasyonu, Redmi K50 Ultra’nın görüntü kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor. Ayrıca, 5.000mAh pil ve 120W HyperCharge teknolojisinin birleşimi, 19 dakika gibi kısa bir sürede tam şarj sağlayarak sorunsuz günlük kullanım sunuyor.²

Bugün ayrıca, Redmi K50 Ultra Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Summer Edition da duyuruldu. Standart Redmi K50 Ultra’nın üstün performansına ek olarak, takımın imzası olan gümüş, petrol yeşili çizgileri ve karbon fiber dokuları tasarıma dahil ediyor.

Xiaomi, aynı zamanda Xiaomi Buds 4 Pro, Xiaomi Watch S1 Pro, Xiaomi Conference Tapcast, Xiaomi Bluetooth Speakerphone, Mijia Smart Purifying Range Hood P1 ve Mijia Dual-Drum Washer Dryer 15kg ürünlerini de tanıttı.

Xiaomi Corporation Hakkında
Nisan 2010’da kurulan Xiaomi Corporation, 9 Temmuz 2018’de (1810.HK) koduyla Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası Ana Listesinde işlem görmeye başladı. Xiaomi, merkezinde akıllı telefonla, akıllı donanımlar ve nesnelerin interneti (IoT) platformu bulunan bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketidir. Yenilik ve kaliteye eşit derecede önem veren Xiaomi, kullanıcılara üst düzey deneyim sağlarken operasyon verimliliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlıyor. Şirket, dünya genelinde herkesin yenilikçi teknolojilerle tanışması ve yaşam sürmesini sağlamak için en uygun fiyatlarla durmaksızın en mükemmel ürünleri üretmek için çalışıyor. Canalys verilerine göre 2021 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla Xiaomi, küresel akıllı telefon pazarının 3 numaralı akıllı telefon markası olmuştur. Şirket ayrıca, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç, platformuna bağlı 351,1 milyondan fazla akıllı cihazla dünyanın önde gelen tüketici AIoT (AI+IoT) platformunu hayata geçirdi. Xiaomi ürünleri dünya genelinde 100’den fazla ülkede satılmaktadır. Fortune Global listesine 2022 yılında dördüncü kez giren şirket, 2021 yılına kıyasla 72 sıra yükselerek 266. Sırada yer aldı. Xiaomi, Hang Seng Index, Hang Seng China Enterprises Index, Hang Seng TECH Index ve Hang Seng China 50 Index listelerinde yer almaktadır. Xiaomi hakkında daha fazla bilgi için https://blog.mi.com/en/ adresini ziyaret edebilirsiniz.